SADELİK VE PASLANMAZ ÇELİK

  • 189 SHARES

Paslanmaz çelik modellerin çok yönlü olması gibi bir avantajları var, ister günlük kullanımda istenilirse de şık bir davette tercih edilebiliyorlar.

Rolex Oyster Perpetual 39
Markanın giriş seviyesindeki saati olarak da adlandırabileceğimiz model Rolex kataloğunda Cellini’lerle birlikte belki de en sade model. Ancak Cellini biraz daha ağırbaşlıyken Oyster Perpetual olabildiğince mütevazı, üstelik kendine has bir zarafeti var. Her daim güncel kalabilecek bir parça, 39 mm’lik 904L paslanmaz çelik kasaya sahip olan model koyu rodyum kadranıyla renk kontrastı yaratmayı başarıyor. COSC sertifikalı otomatik kurmalı 3132 mekanizmayı tercih eden Perpetual 39, 48 saatlik makul bir güç rezervi sunuyor.

Jaeger-LeCoultre Geophysic True Second
Jaeger-LeCoultre’ün şimdiye kadar tamamen paslanmaz çelik bir saate yönelmemesinin saat tutkunlarını neden bu kadar hayal kırıklığına uğrattığını Geophysic True Second tek başına açıklayabilir. Saf Jaeger zarafetine ek olarak Geophysic’in getirisiyle hissedilen küçük vintage detaylar, ve her şeyden önce parlak gümüş rengi kadran. 39.6 mm’lik kasa çapı üzerindeki tasarım rakamları düşünülecek olursa yeni model mükemmel bir uyum içerisinde. Otomatik kurmalı manüfaktür kalibre 770’in sadeliği de saatin görünmeyen yüzündeki mekanik hassasiyeti yansıtıyor.

Grand Seiko Historical Collection 62GS
Uzakdoğulu saat üreticilerinin bundan yıllar önce yakaladığı otantik sadeliği İsviçreli manüfaktürler yakalamak için çaba sarf etmiş olsa da istenilen seviyeye hiçbir zaman çekemedi. Grand Seiko’nun bu yüzden ilk bakışta hissettirdiği gizemli bir tarafı var. Bunun sebebi belki de sahip olduğu 9R65 kalibrenin aylık -/+15 saniyelik hassasiyetidir. 40 mm’lik paslanmaz çelik kasa içerisindeki 62GS 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip, aynı zamanda anti manyetik ve 72 saatlik güç rezervi sunabiliyor. Muadillerine oranla teknik basamakların neredeyse hepsinde önde, tek başına tercih sebebi olması için yeter de artar.