Monsieur Bleu

  • 166 SHARES

Siyah ve kahverenginin domine ettiği kadranlar için durum açıkça değişiyor; mavi tonları da artık markaların kataloglarında konumunu güçlendiriyor. Bu vesileyle, yükselen klasik modelleri sayfalarımıza taşıyoruz. Yazı Müjde Metin

gp bleu

 

Sakin ve Milimetrik

1945’te ürettikleri Art Deco dönemi saatlerinden esinlenerek yaratılan Vintage 1945 XXL Small Second, aynı zamanda Girard-Perregaux’nun maviye olan tutkusunu sembolize ediyor. Marka için gelenekselleşen bu renk tonu, bir başka otantik Art Deco unsuru olan dikdörtgen kasayla birleşerek, Vintage 1945 XXL Small Second modelini gerçek bir vintage kutlamaya dönüştürüyor. Kadranın, Breguet rakamlarının diziliminden dakika çizgilerine kadar yarattığı düzenli izlenim; kasanın eğimi ve parlak finisajı, saatin formunu geometrikleştiriyor. GP03300-0051 kalibresi ise 46 saatlik güç rezervi sunuyor; kısacası hem içi hem dışı ince detaylarla kaplı.

patek philippe bleu

Formal Saflık

Patek Philippe’in orijinali 1968 doğumlu olan modeli Golden Ellipse, köşesiz formuyla -daha doğrusu tüm şekillerin melezi gibi gözüken altın oranlı formuyla- kasa tasarımının saat üzerindeki önemini açıkça gösteriyor. Calatrava’dan sonra ailenin en eski ikinci üyesi Golden Ellipse’in eliptik şeklinin vurgusunu, finisajıyla göze çarpan platin kasası yapıyor. Kadranında ise 18 ayar altın kullanılmış. Mikro rotorlu otomatik kalibre 240’ın kullanıldığı 5738P-001 referans numaralı modelin 30 metreye kadar su geçirmezliği var.

jaquet droz bleu

Çift Yıldızlı Genetik

Jaquet Droz, DNA’sını modernize ediyor ve 11.09 mm inceliğinde kasasıyla Grande Heure Quantième Blue Côtes de Genève modelini sunuyor. Bu zarif modelin kadranında, rodyum kaplama ibre ve indekslerin dışında, yalnızca tarih göstergesi yer alıyor. Kasası paslanmaz çelikten yapılmış. Saniye ibresinin kırmızı ucuyla Côtes de Genève işlemeli mavi kadranın birleşimi, bu klasik dekorasyonlu saati hayli dinamikleştiriyor. Jaquet Droz 1150P kalibreyle 68 saatlik güç rezervi sunan mekanizmada ise silikon elementler kullanılmış; bu da sistemin manyetizm, ısı ve basınç değişimlerine karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor.

Glashutte bleu

Swinging Senator

Glashütte Original, ilk olarak 2007’de Senator koleksiyonunda gösterdiği Sixties serisini geliştiriyor; Sixties’in 2013’ten bu yana kendi ismini taşıyan bir koleksiyonu var ve bugün lacivert, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı kadran rengi mevcut. Mekanizması 5.9 mm inceliğinde ve 40 saatlik güç rezervine sahip. Glashütte Original, kadranlarını in-house üretiyor. Bu modelin her renginin tarih göstergeli versiyonu da mevcut. Göstergede, indeksin arkasındaki rengin kayışla aynı renk olması dikkat çekiyor. Kadrandaki numaraların fontu, gümüş detaylar ve Louisiana kayışla, Sixties, hiç şüphesiz Harvard mezunu keskin bir retro senatör olarak betimlenebilir!

fpjourne bleu

Perili Mimari

François-Paul Journe, kariyerindeki ilk tourbillon cep saatini 25 yaşında üreten bir saat efsanesi. F. P. Journe markası da kurucusunun yolunda klasikler üretmeye devam ediyor. Chronomètre Bleu modelinin kadran tasarımı, krem renkli arabik rakamların tipinden, saniye göstergesinin parlaklığına kadar, saatin büyülü olduğu hissini uyandırıyor. Kadranın mavisine derinlik katılabilmesi için 20 kat şeffaf lak uygulanmış. Ayrıca akrep ile yelkovanın inceliği; markanın “icat edildi ve yapıldı” ibaresinin poetikliği; 7 ve 8’in diğer rakamlara göre daha küçük olması da saati mistikleştiren diğer detaylardan. Kadrandaki beyaz daire çizgisi ise okunabilirliği kolaylaştırıyor. Saatin tasarımındaki mimari yaklaşım, 1304 manüfaktür kalibresine de hakim. 3.75 mm inceliğinde olmasına rağmen arka kapağından bakıldığında müthiş bir görsellik sunan Chronomètre Bleu, kronometrik performansını büyük zemberek çarkından iki adet barındırmasıyla artırıyor.