KRİSTALİZASYON TRENDİ

  • 146 SHARES

Bu teknoloji, mekanik saatçiliği neredeyse bitiriyordu ama 50 yılın ardından ve akıllı saat tehlikesiyle karşı karşıya kalmışken quartz için nostaljik olma zamanı geldi -ki yeni üretilen lüks örnekler bunu kanıtlamakla meşgul.

LONGINES CONQUEST V.H.P. CHRONOGRAPH

St Imier ailesinin favori üyesi, 70’lerdeki İsviçre başarı hikayesini yeniden anıyor. Marka, o dönemde Patek, IWC, Piaget ve diğerlerinin işbirliğiyle yapılan Beta 21 girişiminin fiyat etiketinin yüksek olacağını tahmin etmiş ve Ultra-Quartz’ı geliştirmişti. Bu, seri üretim için tasarlanan ilk İsviçreli quartz idi. Yeni “Çok Yüksek Hassasiyet” (V.H.P.), ETA mekanizmayla çalışıyor; yılda +/-5 saniye hassasiyete sahip; darbe veya yüksek manyetik alana maruz kaldığında ibrelerini yeniden ayarlayabiliyor.

F.P. JOURNE ÉLÉGANTE 48MM

François-Paul Journe’ün bir yılda yarattığı yüksek zanaatkarlık eseri haute horlogerie saatlerin sayısı binden az. Bu yüzden geçtiğimiz yıl quartz teknolojisiyle çalışan bir kadın saati tanıtması büyük şok yarattı. Şimdi bu saatin 48 mm titanyum kasasıyla erkek versiyonu da mevcut. Saat, 30 dakika hareketsiz kaldığında güç tasarruf modu devreye giriyor ve ibreler duruyor. Bakmak için saati hareket ettirdiğinizde ibreler nerede olmaları gerektiğini biliyor; böylece pil 10 yıl kullanım ömrü vadediyor.

GRAND SEIKO CALIBER 9F LIMITED EDITION

Seiko bu yıl, belki de şimdiye dek üretilmiş en iyi quartz saati olan 9F’in 25. yıl dönümünü kutluyor. Orijinal 1993 9F83 tasarımına açıkça saygı duruşunda bulunan bu mekanizma, saniye ibresinin titremesini engelleyen ‘boşluklu’ otomatik ayarlama mekanizması ve torku artıran çift nabız kontrol sistemi sayesinde piyasadaki en hassas ve uzun ömürlü versiyonuyla karşımızda. İyi yapılmış bir osilatörle yılda +/-5 saniye hassasiyet sağlıyor.