KAYIŞ ÖZELİNDE BİR DEĞİŞİM

  • 163 SHARES

Bir yanda Panerai Luminor California 8 Days DLC 44mm PAM00779, diğer yanda Omega Railmaster Co-Axial Master Chronometer “Denim”. Birbirine hiç benzemeyen bu iki saati hangi konu başlığında birleştirdik dersiniz?

Yeni model analizlerini bir kenara bırakıp, trendler bağlamında ilerleme taraftarıyız. Görmüş olduğunuz bu iki modeli ortak bir başlık altında incelemenin imkansız olduğunun ise farkındayız. Peki ya birleştirici bir unsur olarak farklı kayış meselesine yoğunlaşsak? Mevsimle beraber deneysel olma ihtiyacı sadece giyim tarzlarında değil, aksesuarlarda da kendini göstermekte. Kışın uzun süreler değiştirmeye üşendiğimiz saatlerimizle daha seviyeli ve monoton bir ilişkimiz varken, yazın farklı modeller ile flörtleşmek kulağa ve göze daha ilgi çekici bir opsiyonmuş gibi geliyor. Tıpkı Panerai Luminor California 8 Days DLC 44mm PAM00779’un “Bund” tipi bileklik tarzındaki kayışlı modeli ve Omega Railmaster Co-Axial Master Chronometer “Denim”in adından anlaşılacağı üzere jean kayışlı versiyonu gibi.

Panerai Luminor California 8 Days DLC 44mm PAM00779, adında çoğu teknik özelliğini taşıyan bir model. Dolayısıyla birazdan okuyacağınız satırların görsel odaklı bir inceleme olduğunu baştan belirtelim. Panerai’nin askeri tasarımlarında kullandığı California tipi kadran, Roma ve Arabik rakamların birlikte kullanılmasına verilen isim. Modelin vintage hissiyatını bu askeri referansla ile artıran Panerai ise “Bund” tipi kayış kullanarak bu vurguyu ikiye katlıyor. Alman pilotlar için İkinci Dünya Savaşı sırasında tasarlanmış bu kayış da fonksiyonellik esasından hareketle tasarlanmış. Kasa arkasındaki metal, deriyle direkt teması engelleyecek şekilde tasarlanmış. Bunun sebebi de acil durumlarda metalin aşırı ısınıp soğuyarak cilde zarar verme ihtimalini ortadan kaldırmak. Bugün vintage bir referansla kullanılan bu kayış, modelin kişiliğinde belirleyici rol oynayan önemli bir detay.

Omega Railmaster Co-Axial Master Chronometer “Denim” ise modelin, pratiklik mottosunu kayışta da sürdürdüğü en yeni versiyonu. 1957’deki demiryolları ve elektrikli sahalarda çalışanlar için üretilen antimanyetik özellikli Rail Master, bu endüstriyel ruhu modernize etmek için jean kumaşından yardım alıyor. 44 mm’lik kadranda, taşlanmış denim rengi kayışla birlikte ton sür ton etkisi yaratıyor. Kalibre 8806 ile çalışan model, döneminde bileğini süsleyen demiryolları çalışanlarının stilinden ilhamla yenilenmekte. Jean’lerde hakim olan klasik dikiş rengini ise saniye ibresinde ve kadrandaki Railmaster ibaresinde görmeniz mümkün. İster “Bund” kayışlı bir Panerai, ister jean kayışlı bir Omega; seçiminiz hangisinden yana olursa olsun değişim için bileklerinizde yer açmanın tam mevsimi.