2016’nın Öne Çıkanları

  • 304 SHARES

Tasarım, fonksiyon, komplikasyon ve tüm diğer detayları ile 2016’nin en gözde modellerini bir de QP Türkiye’nin gözünden inceleyin…

Her ne kadar yüksek saatçilik alanında 2016 yılı diğer seneler kadar ‘karlı’ olarak değerlendirilmese de yıl boyunca çarpıcı tasarımlar tanıtılmaya devam edildi. Bu tasarımlar arasından pek azı ise akıllara kazındı. Editörlerimiz yıl boyunca düzinelerce saat ile karşılaştı ama çok azı onlar üzerinde iz bıraktı. İşte 2016’nın en dikkat çeken beş modelini sizler için derledik.

Audemars Piguet Royal Oak Concept Supersonnerie
apsupersonic1
Supersonnerie muhtemelen günümüzde piyasadaki en gür ve net ses veren minute repeaterlardan biri olma niteliğinde. Arkasında Audemars Piguet desteğini barındıran model, bu başarıyı da çift kasa arkası ve ultra sessiz mekanizması ile yakalıyor. Neredeyse bir cep saati gibi korunaklı bir kasa arkasına sahip model, çan seslerini yükseltmek için ses panosu görevi gören ince alaşımlı diski ile alanında yetkinliği tasarımı ile de farklılığı yakalayarak senenin en çok konuşulan modellerinde biri haline geldi.

Rolex Cosmograph Daytona
rolex-daytona
Rolex, Oyster Perpetual Cosmograph Daytona 904L çelikten kasası, manüfaktür tarafından geliştirilmiş –patentlenmiş- monoblok Cerachrome bezelinin yeni versiyonu ile 2016’nın yakından takip edilen modellerinden biri oldu. Yüksek teknoloji ve zarif estetiğin en başarılı örneklerinden birini sunan model, aslında efsanevi kronografın mirasına gösterilen saygıyı yansıtmakta. 1965 senesinde üretilen tasarımı yansıtan yeni versiyon, aynı zamanda üstün kronometre sertifikası da taşıyor.

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Timezoner Chronograph
iwc-pilots-watch-timezoner-chronograph-iw395001-sihh-2016-1
Seneye eşsiz bir pilot saat seçkisi ile adım atan IWC, sadece tasarımları ile yüksek saatçilik normlarını belirlemekle kalmadı aynı zamanda manüfaktür 2016 yılını pilot saatler yılı da ilan etti. Her ne kadar geliştirdiği modellerin pek çoğu yoğun ilgi görmüş olsa da bu modeller arasında paslanmaz çelik kasalı, 24 saat göstergeli worldtimer fonksiyonlu Timezoner Chronograph’ın yeri ayrıydı. Tek yönlü bezelinde 24 farklı zaman dilimine yer veren saat, senenin iki trendini bir arada barındırıyor.

Panerai Luminor Due 3 Days
intro
Floransa’da gerçekleştirdiği Dive Into Time etkinliği ile 2016’nın merakla beklenen enstrümanlarını tanıtan Panerai, denizcilikten ilham alan modellerine yenilerini eklediğinde, kabul edelim çok azımız Panerai kasalarının inceleceğini düşünüyorduk. Ama due –ikinci jenerasyon- modellerine bu yeniliği ekleyen manüfaktür, paslanmaz çelik ve pembe altın kasalarda yalınlık ve incelik temasını benimseyerek sene içerisinde farklı bir duruş sergiledi.

Tudor Heritage Black Bay Bronze
9121184-14517565
Eski koleksiyonlarını Baselworld 2016 esnasında yeni materyaller eşliğinde güncelleyen Tudor, bronz kasalı Black Bay modeli ile senenin en çok konuşulan modellerinden oldu. Bir blog üzerinden yayınladığı prototip görsel ile fuar öncesinde dikkatleri üzerine çeken manüfaktür izlediği farklı marketing faaliyeti ile de ayrıca beğeni topladı. 43 mm’lik genişleyen kasası ile MT5621 mekanizmayı birleştiren model, alışılmadık bir materyali vintage formlar eşliğinde sunarak yüksek saatçilik alanında yeni boyuta adım atmış oldu.