DEĞİŞTİRİLEBİLİR TASARIM DİLİ

  • 483 SHARES

Nato kayışların sunduğu çeşitlilik, değişim kavramını pratiğe dökmek için en renkli yol.

QP’nin 30. Sayısını okuma fırsatınız olduysa, değiştirilebilir kayışların, yüzlerce permütasyondan oluşan kişisel bir yapboz nitelemesi kazandığı yazımızı da okumuş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek.

Kişiselleştirilebilir olma mefhumunun önemli demirbaşlarından biri olan kayışlar, yüksek teknolojinin sunduğu mekanik çözümler sayesinde, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartarak, oldukça kolay şekilde değiştirilebiliyorlar. Farklı markaların bu alanda attığı adımlara tanıklık ediyoruz. Konumuz Omega’nın deyim yerindeyse kendi himayesi altına aldığı Nato kayışlar olunca, maison’un geçtiğimiz yıllarda Paris’te açtığı pop-up kayış değiştirme istasyonunu da anıp, yolumuza devam ediyoruz.

2. Dünya Savaşı’nda İngiliz pilot, denizci ve ordu mensuplarının kullandığı deri ve kanvas kayışlardan ilham alınarak geliştirilen Nato kayışlar, dönemin saat kullanıcılarına kolay bir kullanım sağlıyordu. Aynı ilkeden hareketle, tabii ki yaşadığımız yüzyılın estetik bakış açısını ve teknolojik detaylarını da ekleyerek Nato kayışları güncelleyen Omega, bu alanda farklı renk seçenekleri sunuyor, farklı ülkelerin bayraklarından aldığı ilhamla renk skalasını geniş tutuyor.

Hal böyle olunca, belki de yeniliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, sizi bileğinizden çıkartmadığınız saat tasarımına tekrar göz atmaya davet ediyoruz. Belki yaklaşan yaz aylarını fırsat bilip, renkli bir nato kayışa yöneleceksiniz, belki de paslanmaz çelik bir bileziğin ikamesi olarak krokodil bir deri kayışla yolunuza devam edeceksiniz. Cevap ne olursa olsun, değişiklik ihtimalinin varlığını bilmek güzel şey.