Çİn Astrolojİsİnden İlham Alan Tasarımlar

  • 3 SHARES

Çin astrolojisine göre bu sene Maymun yılı, yeni tasarımlarında bu ögeyi yorumlayan markaları inceledik.

8 Şubat 2016 tarihi itibariyle Çin Astrolojisinde etkin olan Keçi burcu yerini Maymun burcuna bırakıyor. 1000 yılı aşkın süredir astrolojik takvimde “pozitif enerji”nin sembolü olan Maymun burcu, akıllı, meraklı, bilge ve kültürlü olarak tanınıyor ve yaratıcılığı ile kendini ön plana çıkartıyor. Çin astrolojisinde genellikle maymun ile birlikte resmedilen sekiz adet şeftali de çin geleneklerine göre uzun ömürlülük ve iyi şansı simgeliyor.

Farklı temalar ve ögeleri yeni modellerde kullanmayı seven yüksek saatçilik markaları da bu değişimi fırsata çevirip çin astrolojisi sevenlerin gönüllerini fethetmeyi amaçlıyor.

enameling

enamelling

İlk olarak karşımıza “Urushi” lakeli L.U.C. XP Urushi “Year of the monkey” çıkıyor. Chopard’ın yorumundan çıkan saatte, senenin burcunun sembolü maymun, dal üzerinde durur ve şeftali koparır bir pozisyonda resmedilmiş. Kadranda kullanılan renkler saatin pembe altın materyaliyle de uygunluk gösteriyor.

Urushi lake “Japanese varnish” ağacından elde edilen bir bitki özüyle yapılıyor ve bu saatte kullanılan boyama tekniği Maki-e’nin üzerini örterek en aklıcı ve güzel görünümün elde edilmesi sağlanıyor. Chopard bu tasarımda en başarılı sonucu elde etmek için bu işin uzmanlarından Yamada Heiando ile çalışıyor. Marka tarafından özel seçilen boyama ve Urushi ustası Master Kilchiro Masumura da tüm kadranları özel olarak işliyor.

chopard

Detaylar:

Kalibre: L.U.C. Calibre 96.17-L

Materyal: Pembe altın

Güç rezervi: 65 saat

Kayış: Kahverengi timsah derisi kayış

 

Çin astrolojisini modellerinde kullanan bir diğer marka da Vacheron Constantin. Markanın Métiers d’Art Koleksiyonundan çıkan La légende du zodiaque chinois, oyma ve mine sanatçılarının ustalığından doğuyor. Kadranda kullanılan maymun farklı bir kağıt kesim tekniği olan Jianzhi ile hazırlanmış ve derinlik etkisi ile dikkat çeken metal kadran üzerine yerleştirilmiş. Böylelikle Jianzhi tekniğiyle oluşturulan maymun, kadran üzerinde bir hareket kazanmış oluyor. Grand Feu mine kaplaması ile kadran tamamlanmış. Platinum ve altın materyal kullanılarak oluşturulan iki ayrı modelin platinumunda mavi – gri, pembe altınında ise turuncu – kahverengi renkli kadranlar kullanılmış.

vcmda

Detaylar:

Kalibre: 2460 G4

Materyal: Platinum ve pembe altın

Kayış: Platinum modelde lacivert deri, pembe altın modelde kahverengi deri kayış