Beyaz Dönem

  • 175 SHARES

Beyaz, çoğu kültürde mükemmeliyetçiliği simgeliyor. Bu tavrı her daim benimseyen saat dünyası ise diğerlerine göre hep bir adım daha iri olan sportif modellerde keşfe çıkıyor ve beyazın minimalizmini kullanarak, onlara doğal görünmeleri için gereken organikliği seramikle birlikte itinayla ekliyor. Yazı Müjde Metin

Komplikasyon ve golf

richardmill

Rafael Nadal, kolunda 19 gramlık bir tourbillon taşıyor; Romain Grosjean Formula 1’da 320 km hızla giderken 011 NTPT modelini takıyor; futbolcu Roberto Mancini ise her maçta RM 011’i tercih ediyor. Anlayacağınız, kendi kategorilerinde sürreel denebilecek kadar başarılı olan bu isimler, Richard Mille‘in marka yönetiminde yaptığı marka elçileri seçimlerinin doğruluğunu gösteriyor. RM şimdiyse dümeni tekrar golf oyuncusu Bubba Watson‘a çeviriyor. İskeletleştirmede en üst noktada gözüken RM 055 Bubba Watson’ın mekanizması, 55 saatlik güç rezervine sahip ve 4.3 gram ağırlığında. Monokrom kasa seçenekleriyle, komplikasyonlarına sade bir siluet eklemeyi hedefliyor gibi.

Lunar renk paleti

Untitled-2

2013’te siyahı, 2014’te grisi ve şimdi de beyazı… İşin özü, Omega, Speedmaster serisinde Ay’ın yüzlerini seramikle buluşturmayı seviyor. Omega White Side of the Moon modelinde, Ay’ın yeryüzünden görülen gökteki parlaklığından esinleniliyor. Ve şüphesiz, kasa materyalinin doğru renkle buluşmasının bir saat için neleri değiştirebildiğini bu serinin çok net gösterdiğini belirtmeliyiz. 9300 manüfaktür kalibreli saatte, beyaz dışındaki tek renk, kadrandaki küçük Speedmaster logosu. Beyazın oynadığı majör rol, saatin şıklığını kolaylaştırıyor.

Fütüristik geometri

audemars piguet

42 mm kasası ve gümüş tonlarındaki finisajıyla, Royal Oak Offshore Diver, karanlıkta kaybolması mümkün olmayan bir saat. Kadranında ‘Méga Tapisserie’ motifi yer alıyor. Bu deseni geometrik rölyefi daha da vurguluyor. Beyazın feminenliği konusunda ne kadar çok genelleme yapılsa da, bu saatin hekzagonal bezeli ve çizgisel detayları maskülenliğini hayli artırıyor. 2010’dan bu yana yeni bir Royal Oak Offshore Diver görmüyorduk. Bu kez yeni üyenin safir arka kapağıyla, mekanizmayı dahi görebiliyoruz. Dalışta 300 metreye dayanabilen bu saat, Audemars Piguet‘nin matematiğe verdiği önemi kadranında da taşımayı unutmuyor.

Big Bang

hublotwhite

Hublot’ya göre, Big Bang koleksiyonu, en modern Hublot saatlerini kapsıyor; sadece, Ferrari’yle yaptığı işbirliği perspektifinden değil, aynı zamanda Hublot’nun tüm koleksiyon için gösterdiği efordan dolayı da. Yeni model Ferrari White Ceramic Carbon da, geniş kasası ve manüfaktür kronograf mekanizmasıyla koleksiyonunun ününü sürdürüyor. Saat, dakika ve saniye göstergelerinin beyaz detay içermesi, transparan kadranda okunurluğu kolaylaştırıyor. Kayışta yer alan dikiş çizgileri ise, Ferrari serisinin bir nişanesi gibi, mutlaka her modelde kendine yer buluyor. Önceden Panerai ile ilişiği olan Ferrari, bu kez kendine uygun partneri seçmişe benziyor.

Muhtemel pilotlara

bell&ross

4 temel prensip olan okunabilirlik, fonksiyonellik, dakiklik ve dayanıklılığı geliştirmeye odaklanan Aviation

koleksiyonuna, Bell&Ross, BR 03-92 modelini ekliyor. Seramik kasanın yüzeyindeki vidalar saatin sağlamlığını ve su geçirmezliğini güçlendiriyor. Arabic rakamların büyük markanın alışıldık boyutlarında seyrine devam ediyor. Ve tabii Bell&Ross da ikonik çizgisinde ilerliyor.