1970 Formları

  • 187 SHARES

21. yüzyılda ,70’lerde üretilmiş ilk versiyonlarından çok daha güzel görünen beş saati seçtik.

1970’li yıllara geri dönüp bakıldığında akıllarda yer eden etkileyici hatıraların olduğu aşikar. Çünkü 60’lı yıllardan kalan -bazen çok kötü olsalar dahi- pek çok tasarım ve dizayn objeleri 70’li yılların önünü açtı yaratısal anlamda daha “özgür” bir döneme adım atıldı.

Yüksek saatçilik dünyası da bu yıllar arası yaşanan değişimlerden nasibini aldı. Daha istisnai parçalar tasarlanmaya başlandı. Bunların başında da spor stillerinin yanı sıra paslanmaz çelik materyali kullanılarak daha elegan formlarda tasarlanmış modeller yer alıyor.

Tabi bu noktada akıllara gelen ilk isim de sektöre yeni bir boyut kazandıran Gérald Genta oluyor. Rakipsiz tasarımcı, geleneklerin dışına çıkarak yüksek saatçilik yaptırımlarının çıtasını yükseklere taşıyor. Tasarım-materyal anlayışına da farklı bir bakış katan yüksek saatçilik ustası tasarımlarında maskülinite kavramına ayrı bir statü kazandırıyor.

Audemars Piguet Royal Oak gibi tasarımlar dönemi en iyi yansıtan yüksek saatçilik ögelerine dönüşüyor. İşte stil ve idrak ediliş şekilleriyle klasikleşen beş model.

IWC Ingenieur Automatic

iwc

IWC’nin ilk Ingenieur modeli 50’li senelerde yüksek saatçilik dünyasına adım attığında yuvarlak kasalı, klasik görünümlü, döneminin çoğu geleneklerini benimseyen bir modeldi. 1976 senesinde maison, Genta’dan bu modele daha kullanışlı bir tasarım geliştirmesini istedi. Sonucunda dagüçlü gövdeli, paslanmaz çelik bilezikli, keskin hatlı bir kasaya sahip ve yuvarlak bezelli Ingenieur SL doğdu. İşte bu tasarıma tutkun kalan Ingenieur Automatic de günümüzde yaşayan versiyonu.

Audemars Piguet Royal Oak Extra-Thin

ap 1972 senesine dönüp, dönemin kondisyonları içerisinde Royal Oak’u incelediğinizde devrim niteliğinde olduğunu görürsünüz. “Jumbo” olarak adlandırlan model 39 mm’lik kasa çapıyla alışılmadık bir büyüklükteydi. Sekizgen bezeli ile de yoğun ilgi gören model, lüks segmentine giren paslanmaz çelik saatler arasında bir ilk olma niteliğindeydi. Hatta bazı Patek Philippe modellerinden daha bile pahalıydı. Tüm bu sebeplerden ve tabi ki de hatırlatmamıza gerek bile olmayan isim Genta yüzünden eşsiz tasarım bir klasik haline geldi. Şimdi ise daha ince otomatik bir modeliyle yeniden doğuşuna tanıklık ediyoruz.

Omega Speedmaster MkII

omega

Omega’nın ikonik Speedmaster Prfessional Moonwatch’ı gözlerini uzaya diken ve NASA ile işbirliği içerisinde geliştirilmiş bir tasarım. Bu ortak çalışmanın sonucu modernize edilen kasa, kalınlaşan bezel ve entegre paslanmaz çelik bilezik tasarımsal bir bütünün parçalarını oluşturuyor. Bu tasarım da 1970’lerin modern yüzünü oluşturdu. Orijinaline bağlı kalarak geliştirilen Moonwatch’un NASA tarafından uzaya gitmesi ne denli istensense de MkII asla uzaya çıkamadı. Tekrar yaşatılan ve geliştirlen model retro-cool hissini yansıtmaya devam eden yapısıyla çokça ilgiye maruz kalıyor.

Girard Perregaux – Laureato 2016

gp2

Spor-elegan çizgilerden söz ederken akıllara gelen bir diğer model de Girard Perregaux ile özdeşleşen model Laureato oluyor. İtalyan stilini spor bir havada sunan saatin ilk çıkışı 1975 senesinde. Hoş görünümlü düz kadranı, Genta tasarımlarından esinlenen sekizgen bezeli ve paslanmaz çelik bileziği ile hem spor hem de elegan bir çizgi yakalayan model, yıllar içerisinde farklı evrimler geçirdi. Quartz mekanizma ile çıkan model günümüzde yoluna otomatik mekanizma ile devam ederek bir üst forma evrildi. Markanın ihtişamlı tarihini etkin bir formda yansıtan klasik model şahsına münhasır çok yönlü bir tasarım.

Rolex Explorer II 

rolex

Everst’i tırmanan Sir Edmund Hillary adına Rolex Explorer geliştirildiğinde sene 1950’ydi. Ardından ise 1971 senesinde Explorer II ile Rolex keşiflere devam etti. Siyah kadranlı, ikinci zaman dilimi göstergeli, sabit bezelli model ilk versiyonundan daha büyük ve daha stilize edilmiş bir formda karşımıza çıktı. 1970’lerin modern stiline daha hakim olan tasarımın ilk versiyonu üzerinden üç farklı versiyon daha geliştirilmiş olsa da hepsi özünde sade formundan asla vazgeçmedi. Son model ise daha geniş 42 mm’lik kasası ile 45 yıllık geleneğine sadık kalmaya devam ediyor.