TAŞLAR YERİNE OTURUYOR

  • 108 SHARES

Métiers d’art alanındaki rekabet artık daha spesifik: Altını farklı dokularda işlemek. Peki bu yenilikler genel olarak kadın segmentini nasıl etkiliyor?

George Édouard Piaget’nin “Lazım olanın her zaman daha iyisini yap” mottosu yüksek saatçilik-mücevher kavşağında bu yılki SIHH’te ‘daha zanaat dolu’ ibaresini barındırarak karşımıza çıktı. Diğer bir deyişle, mücevher yapımının temelinde yatan materyale şekil verme/işleme tutkusu, kadın saatlerinin halen önemli bir ögesiydi. (Yüksek saatçilik söz konusu olduğunda ‘süs’ demek istemesek de bu gidişle artık bu sözcüğü kullanmaya başlayacağız.) Bu durum da esasen, feminen temalara yönelik geçen 2017 fuarında, markaların kadınların beğenisine göre pazar haritası oluşturmalarından kaynaklanıyor. Geçen yıl yapılan ve göze çarpan denemelerden sonra markalar, kadın saatleri adına uzun vadedeki yönlerini belirliyor gibi gözüküyor.

2017’deki beğendiğimiz adımları bugün ile kıyasladığımızda, yoklamada Jaeger-LeCoultre dışında bir eksik göremiyoruz. (Jaeger’i de bu seferlik Polaris’e selam ederek man’s world’e bırakıyoruz.) Beyaz Little Lange 1’ın yeni bordo, gri ve kahverengi opsiyonları ve Cartier’nin bilekteki tur sayısını artırarak mücevher algısının altını çizdiği yeni Panthère’ler, yüksek saatçiliğin 21. yüzyıl kadınlarına baktığı farklı perspektiflere dair etkileyici ipuçları veriyor. Markaların kafa yorup ortaya çıkardığı özgün fikirler sayesinde, piyasadaki rekabetin keyfini çıkarabildiğimiz ‘değerli’ anlardan birini yaşadığımızı dahi söyleyebiliriz. Burada tek kaygımız, ara ara ilham sıkıntısı sezdiğimiz bazı erkek saatlerini düşününce, söz konusu feminen enerjinin, üretim sayısından dolayı sekteye uğraması olabilir. Heyecanlı yeni soluğun, -prestijin toplu üretimle dengesinden türeyen- masstige faktörünün yanlış yönetimi altında kesilmemesini dileriz. Temennimizi gerçekleştirme mevzusunda da özellikle Audemars Piguet’ye güveniyoruz. Zira elle kurmalı manüfaktür kalibrelerle donattığı yeni Millenary modelleri, yüksek zanaatı komplike saat ustalığıyla birleştirerek yeni bir başlık açıyor: Süslü ve teknik. Kararı siz verin ama biz Millenary’nin frosted gold işlemi uygulanmış kasası, opal alt kadranı ve örgü bileziğinden sonra eminiz ki AP -son yıllarda Diamond üçlemesinin sıra dışı konseptiyle yaptığı ölçümü yeryüzüne indirip günlük yaşama adapte etse de- tekniğin yanında süsten vazgeçmiyor.

Aynı minvalde Piaget’nin yeni tanıttığı, bileziklere altın işleme tekniklerinin uygulanarak bir diğer materyal-métiers d’art çarpraz ateş deneyini kadın segmentine yerleştiren Extremely Lady koleksiyonu var. Tarihi Patrimony modelinden esinlenen Extremely Lady, editörlere ‘adı üzerinde’ manşetini atma isteği uyandırsa da biz bu başlık hakkımızı Piaget’nin mühendisliği de kullanacağı modellere saklıyoruz.

Fotoğraf kredisi: Piaget Extreme Lady’nin bir diğer bileziği ve bordo kadranlı versiyonu; bu yıl tanıtılan Piaget Extremely Lady’de sunulan üç farklı dokuda işlenen bilezikten birinin yapımı.