Sonrakİ NESİLLERİ ŞEKİLLENDİREN Omega’lar

  • 349 SHARES

Tarihi ilklerle dolu Omega’nın deniz altından gökyüzüne uzanan tarihinde, sayısız saatin hikayesi gizli… Yazı Berrak Damlacık.

Saint-Imier vadisini şekillendiren Jura buzul dağından, vadinin güneyinde yer alan Chasseral’e, oradan da Biel gölüne kadar uzanan bölgede yer alan Villeret kasabasının 18. yüzyıl itibari ile gelişen yüksek saatçilikle –özellikle Omega- olan münasebetini eğer takip ettiyseniz geçtiğimiz QP Türkiye sayısında Omega eki eşliğinde zihninizde az çok şekillendirmiş olmalısınız.
Bölgede 1850’li yıllarda sonradan Omega manüfaktürüne dönüşecek öncül adımlar atılıyor ve tasarlanan ilk parçalar öncelikli olarak Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve İskandinavya gibi ülkelere taşınıyo ve sonrasında ise şirketleşerek 1880 senesinde Bienne manüfaktürüne dönüşüyor. 600 çalışanı ile senede 100bin ürünlük performansa yükseliyor.
Yıllar içerisinde gerek başka İsviçre saat enstitülerinden gerek farklı aile bireylerinden de destek alınarak Omega manüfaktürü teknik ve tasarımsal anlamda sürekli geliştirilmeye devam ediyor. İlk zamanlarda mekanizmalarını farklı manüfaktürlerden de alan Omega’nın tarihi tasarımsal anlamda öncü ve gelecek nesillere şekil veren farklı tasarımlarla dolu. İşte bu tasarımlar arasında seçtiğimiz üç model de neredeyse markanın kilometre taşlarından.

omega-marine2

İlk Omega Marine geliştirildiğinde seneler 1932’yi gösteriyor. Art-deco tasarım detaylarına sahip model 135 metreye kadar su geçirmezlik özelliği ile yüksek saatçilik sektörünün ilk dalış saati olma özelliğine de sahip. Her ne kadar sonraki senelerde geliştirilen dalış saatlerinde Omega Marine’in tasarım prensipleri kullanılmamış olsa da, saatin vizyoner kullanım şekli gelecek nesillere de örnek oluyor.

first-seamaster

İlk Seamaster modeli ise 1948 senesinde geliştiriliyor. Marine gibi yine dalış odaklı bir prensip benimseyen model, hassasiyeti ve güvenirliliği en üst seviyelere taşıyan tasarımı ile yüksek saatçiliğin en beğenilen modellerinden. Yıllar içerisinde geliştirilen Seamaster modellerinde her daim daha fazlası hedeflenerek daha tatmin edici modellerin geliştirilmesi de cabası. İnovasyonlar eşliğinde nerdeyse kusursuzluğu hedefleyen model şimdi 15.000 Gauss’a kadar direnç gösterir antimanyetik özelliklerde (1948 senesinde geliştirilen ilk versiyonun direnci ise 1000 Gauss’a kadardı.)
Omega’nın aya uzanan hikayesinden ve aya giden modeli Speedmaster’dan bahsetmemek de olmaz.

first-speedmaster

1957 senesinde geliştirilerek 1962 yılında Walter Schirra’nın uzay seyahati esnasında Mercury-Atlas 8 ile uzaydaki ilk Omega olan model, daha sonrasında moon watch ünvanını da omuzlarında taşıyarak yine Omega manüfaktürünün hem kendisine hem de yüksek saatçilik dünyasının diğer markalarına öncü bir model oldu.
Omega manüfaktürü ve tarihine dair çok daha fazla detay QP Türkiye’nin 10. sayısı eşliğinde Omega Koleksiyoner Eki’nde, aynı zamanda QP Türkiye’nin Apple ve Android uygulamalarında.