2017’nin Yüksek SaatçİLİk Trendlerİ

  • 399 SHARES

Pre-SIHH 2017 modellerinden yola çıkarak senenin trendi haline dönüşebilecek materyal, komplikasyon ve tasarım detayları…

Yüksek saatçilik takviminin en heyecanlı dönemlerinden olan SIHH öncesindeyiz. Bu dönemde manüfaktürler en özel modellerini tanıtarak alanlarına farklı inovasayonlar katıyor. Üstelik saat severlerin gözünde ayrı bir repütasyona sahip oluyorlar, bu gibi durumlarda bir köşede gelişmeleri sessizce takip etmek ise en keyifli yöntem.
Maisonlar arasında her yıl fuar öncesi tanıtılan modellerde değişikliklere gidilerek ve yeni eklemeler yapılarak geliştirilen saat tasarımlarını keşfetmek ise horolojik dünyanın sınır tanımadığının en güzel göstergesi. İşte karşınızda komplikasyon, materyal ve tasarımları ile 2017 senesinde saat modellerinin gelişimini etkileyecek üç eşsiz model.
Cartier’nin şeffaflık ve berraklık temalı modellerinden, eşsiz Roma rakamlı indeks tasarımı ile ufuk genişleten Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Hour watch. Her sene daha da gizemli modeller eşliğinde yüksek saatçiliğe alışılmadık değerler atfeden manüfaktür, bu sene de tarihi 1912 senesine kadar uzanan gizemli mekanizmasına değişiklikler ekliyor. Sade ve saf iskelet işçiliği ile heykelimsi bir form yakalayan hem kasa arkasından hem de kasa önünden izlenebilen kalibre 9983 MC, Cartier manüfaktürü ve elle kurmalı. Senenin Skeleton Mysterious Hour modelinin materyali ise paladyum.
Montblanc ise SIHH 2017 öncesinde bronz materyaline odaklanan modelleri ile ön plana çıkıyor. Daha önce sitemizde de incelediğimiz Minerva modeline ek olarak 1858 Automatic Dual Time Bernese Jura ve Villeret tarihine yenilikçi bir materyal ve senenin en sevilen trendlerinden olan ikinci zaman göstergeli komplikasyonu ile Retro bir geri dönüş yapıyor. 1858 Automatic Dual Time, elle kurmalı MB 29.19 mekanizması ile 42 saate kadar güç rezervi sunarak vintage modellerden hoşlanan seyahat severleri mutlu edeceğe benziyor.
Vacheron Constantin ise 2017 koleksiyonunda kesinlikle ihtişam ve gösterişe odaklanıyor. Bunun en büyük göstergesi de Traditionnelle Minute Repeater Tourbillon modeli, (daha önce de Pre-SIHH 2017 koleksiyonundan aynı şekilde yine gösteriş ve yüksek komplikasyonlara odaklanan Patrimony Moon Phase and Retrograde Date Traditionnelle serisine kattığı tarihine destek çıkar nitelikteki modelleri ile kendi geçmişi ile boy ölçüşen manüfaktür bu modelde minimal kadran yerleşim planı ile gösterişli estetik detayları harmanlamış görünüyor. Platin, beyaz ve pembe altın kasa opsiyonları ile sunulan model, Minute Repeater ve Tourbillon’u bir araya getiren 471 parçadan oluşan 2755 TMR kalibresi ile de ihtişamın sadece kasa önü detaylarda değil kasa içinde de devam ettiğini gösteriyor.

cariter
Detaylar:
Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Hour
Materyal:
Paladyum
Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür kalibre 9983 MC
Kasa çapı: 42 mm
Güç rezervi: Minimum 48 saat

montblanc-1858-collection-automatic-utc-watches-news
Detaylar:
Montblanc The 1858 Automatic Dual Time
Materyal:
Paslanmaz çelik ve bronz
Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür kalibre MB 29.19 kalibre
Kasa çapı: 44 mm
Güç rezervi: 42 saat

vacheron-constantin-traditionnelle-minute-repeater-tourbillon-1
Detaylar:
Vacheron Constantin Traditionnelle Minute Repeater Tourbillon
Materyal:
Pembe altın, beyaz altın, platin
Mekanizma: Elle kurmalı manüfaktür kalibre 2755 TMR
Kasa çapı: 44 mm
Güç rezervi: 58 saat