PIAGET’NİN İNCE KARARLARI

  • 163 SHARES

2017’nin son çeyreğine girdiğimize göre, yıldönümlerine ithafen çıkarılan tasarımlardan aklımıza en çok yer edenleri sıralayabiliriz. Başlarda 60. yılıyla Piaget Altiplano var. Mart’tan beri unutmuş muydunuz yoksa?

50’ler tarihte kutlama anlamını da taşıyor; II. Dünya Savaşı’nın bitimiyle, giyim tercihinden sosyal alışkanlıklara kadar görülen pek çok değişim söz konusu. Ve o dönemdeki değişiklikler yüksek saatçiliği de kapsıyor. Örneğin Piaget, bugün imzası olarak andığımız ince kalibrelerini 50’lerde üretmeye başlamıştı. Maison, 1957’de “ultra-thin” sıfatını hep taşıyacağı bir devre girdi. Buna sebep olan, 2 mm kalınlığındaki elle kurmalı meşhur kalibre 9P idi. 9P, Basel saat fuarında tanıtıldığı haftada hayli dikkat çekti.
Ardından çıtasını yükseltip 1960’da dünyanın (o zamanki) en ince otomatik mekanizması olan 2.3 mm kalınlığındaki 12P piyasaya çıktı. 1874’te kurulduğundan beri kendi sektör çevresinde ince kalibrelere olan el yatkınlığıyla bilinen marka, böylece Valentin Piaget’nin fikirleri sayesinde bu algıyı meşrulaştırmış oldu.
Yüksek saatçiliğin o yıllardaki bu tür ince gelişmeleri, kreatif bir perspektif oluşmasını sağladı; geniş kadranlardan madeni para bazlı kadranlara ve hatta değişik kasa formlarına kadar, yeni saat tasarımları ortaya çıktı. Piaget de bu alandaki iki güçlü kalibresi sayesinde, modern saat yapımcılığı tarihinde önemli bir karaktere dönüştü. Ve 9P ile 12P arasındaki segmentasyonunu, 12P’yi yalnızca erkek modellerinde kullanarak yaptı. 60’lardaki pazarlaması “uluslararası elitlerin saati” olarak yapılan ultra-ince Piaget saatler, popüler kültüre zanaatkar bir edayla adapte oldu: Yakut, kaplan gözü, malakit, mercan, oniks, yeşim ve lacivert taşı gibi materyaller kadranlarda kullanıldı. Ve bu gibi çağın eğilimlerine seslenebilen adımlarla, zaman içerisinde Piaget kendine dominant bir “dress watch” kalesi inşa etti.
Bu ince karakterleri bir koleksiyon altında birleştirmesi için de uluslararası repütasyonunu artırmayı bekledi. 1979’da lanse ettiği Polo koleksiyonunun 19 sene boyunca topladığı övgülerden sonra, nihayet Altiplano koleksiyonu 1998’de doğdu.
Bu süre zarfında -1990’da- 9P ve 12P’nin yerini, iki yeni kalibre, 430P ve 500P almıştı. Ama Altiplano koleksiyonundaki ultra-ince saatler, temel olarak vintage bir 1957 modelinden esinlenerek tasarlanmıştı. Ve aslında bu sene SIHH’te kutlanan Altiplano’nun 60. yıldönümü, tam olarak 1957’li o modeli esas alıyor. 2014’te Piaget, 140. yaşına ithafen yine bir Altiplano sunmuştu: bu modelde kalibre 900P ile çalışıyorken kadran çapı 38 mm idi. Aynı saatin pırlantalı bir versiyonunu da geçen sene görmüştük. Ama büyük Altiplano hamlesi 2017’deki 60. yıl partisine saklanmış ki Piaget, SIHH’te geçen ay 9P kalibrenin bir başka gelişmiş hali olan 430P ile çalışan yeni modeller ortaya çıkardı, üstelik pembe, mavi, kahverengi ve yeşili de renk skalasına ekleyerek.
Bu koleksiyondaki 1957’deki orijinal modelden esinlenen yenilik ise lacivert kadran ve kayış eşliğinde sunuldu: Elle kurmalı Altiplano 38 mm (G0A42107) ve otomatik 43 mm (G0A42105). Kadranında ‘Piaget Automatique’ ibaresi bulunan 43 mm kasa çapındaki saat, maison tarihinde tasarım açısından 1957’ye deja vu niteliğinde. Fakat bu modelde öne çıkan öge tasarım. Çünkü kalibresi 12P’nin ileri versiyonu olan 2.35 mm inceliğindeki 1200P, üç yılda hazırlanıp 2010’da 12P’nin 50. yaşını kutlama niyetiyle lanse edilmişti. Açıkçası buradan sonuç olarak -karşımızda her ne kadar renkli ve zarif bir koleksiyon duruyor olsa da- “Ne çok doğum günü var!” hayıflanmasına varabiliriz. Ama bir yandan özellikle Alain Delon ve Andy Warhol’un favorilerinden olan bir markadan da daha az eğlence bekleyemezdik…