Ölçüm Normu Çağ Atlıyor

  • 156 SHARES

Yüksek saatçilikteki vazgeçilmez rekabet, üretilen modellerin sağlamlığı ve hassasiyetini garantilemek üzerine gelişerek devam ederken, Omega test standartlarını, yeni sertifikasyonu Master Chronometer ile çok -çok- ileriye taşıdı. Yazı Beran Toksöz

Son yıllarda uluslararası kabul gören COSC sertifikasyon sisteminin hassasiyet payları ve güncelliği fazlaca tartışılır olmaya başlamıştı. Sonuçta COSC ne kadar
takdir görse bile, belirlenen standartlar neredeyse 40 yıl öncesine dayanıyor. Ve günümüzün gelişen teknolojisi, sıklaşan seyahatler ve buna doğru orantıyla büyüyen manyetik alanların negatif etkisi yadsınamaz. Bir de, birincisi, COSC’ta ölçümlenen tüm mekanizmalar, kasalanmamış durumda teste tabii tutuluyor; ikincisi, montaj sonrası hassasiyeti etkileme olasılığı yüksek olan saatin rotoru bu ölçümde mekanizma üzerinde bulunmuyor. Omega, COSC’un önemini inkar etmeden, önce montajı rotor haricinde tamamlanmış tüm kalibrelerini iki hafta süren COSC sertifikasyon sisteminden geçirerek, ilk aşamayı başarılı şekilde tamamlıyor. Burada bahsedeceğim asıl operasyon, ilk sertifikayı aldıktan sonra başlıyor. Testi geçen tüm kalibrelerin rotor montajı, Villeret manüfaktüründe yapıldıktan sonra (ki bu aşamada hassasiyetin şaşma olasılığı yüksektir), ileri teknoloji Master Chronometer laboratuarı artık devreye giriyor.

omega-metas-2

Ben de, Ekim ayının son haftası Omega genel merkezinde, METAS (İsviçre Federal Ölçüm Enstitüsü) ile ortak geliştirilen, yürütülen ve tamamen resmi olarak onların kontrolünde olan bu Master Chronometer laboratuarındaydım. Tozdan özel olarak arındırılmış, çoğu sistemin Master Chronometer için tasarlandığı bu laboratuarda gördüğüm bu tüm sertifikasyon evresini, size çok fazla teknik detaya girmeden açıklamaya çalışacağım.
İlk olarak, laboratuarda test alanına gelen kalibreler, Omega için özel olarak geliştirilmiş bir buçuk ton ağırlığındaki 15 bin gauss manyetik alan yaratan devasa mıknatısların tam ortasına hassas bir şekilde gönderiliyor. Saatin tik tak atışı yine bu mıknatıs için özel olarak geliştirilmiş mikrofonlar sayesinde ölçümleniyor. Kalibreler ölçümlendikten sonra, kasalama işlemi yapılıyor ve ardından aynı manyetik alan ölçüm prosesi tekrar ediliyor. Her kadranın ibreleri belli aralıklarla fotoğraflanarak hassasiyet ölçümü yapılıyor. Ayrıca tüm saatler hem 23, hem 33 derecede otomotik robotların çalıştığı dikey yerleşimin olduğu bir alanda altı farklı pozisyonda test edilerek, saatlerin günlük koşullar altında gireceği tüm düzlemlerdeki hassasiyeti ölçülüyor. Hassasiyet payları COSC’a göre -4 ila +6 saniye ile, günlük paya oranla daha da minimize edilirken, Master Chronometer sertifikasyonunda, bu aralık 0 ila +5 saniye ile belirleniyor. Bu hususta, saatlerin geri kalmasını ortadan kaldıracak hassasiyetin göz önünde bulundurularak, aralığın 0 ila +5 olarak belirlenmesi en etkileyici nokta; ayrıca İsviçrelilerin hassasiyet anlayışını da vurguluyor. Bir diğer deyişle, gün içerisinde hiçbir olayı kaçırmamanızı ve hiçbir şeyden geri kalmamanızın garantisi sunuluyor. Mühendislerin çalışma alanında maruz kaldığı manyetik alanlardan bile etkilenmeyen, asla geri kalmayan, aynı zamanda günlük sapma payı sadece 5 saniye olan, 150 metre su geçirmezliğe sahip ve güç rezervinde gösterdiği süre kadar çalışabilen… Omega tüm bu özellikleri yeni sertifikasyonu ile günlük hayata çok rahat adapte etmişe benziyor. Laboratuarda ilk test edilmiş Globemaster, ilk günkü hassasiyeti ile çalışır vaziyette sergileniyor. İlk başlarda sertifakasyona hak kazanma oranı yüzde 40’larda iken, bu oran şimdi yüzde 85’lere gelmiş vaziyette. Hedef ise yüzde 95.

omega-metas-criteria

Metas ile ortak kontrollü işleyen laboratuar ziyaretimiz ondan önce Villeret’deki T1 montaj manüfaktüründeydik. Orada da, Omega’nın tüm ileri teknoloji know-how’ını gözler önüne serdiği Technospace müzesi dahilinde, kendi manyetik alan testimizi gerçekleştirmiştik. Açıkçası Omega, genel merkezdeki müzesine de taşıdığı bu sertifikasyon sistemiyle hem teknolojideki ilerleyişini yansıtıyor; hem de yüksek saatçiliğe kazandırılmış bu inovatif sertifikasyon sisteminin, saatlerini test etmek isteyen tüm manüfaktürlere açık olduğunu söylerek, herkese meydan okuyor.