Masa Saatİ Nasıl SeçİLİr?

  • 41 SHARES

Değişen yüksek saatçilik trendleri arasında hala en gözde objeler olmaya devam eden masa saatlerini inceledik.

panerai

California dial (PAM00651)

 

Modern sanattan esinlenen bir parça

Minimalizm ve geçmişe bağlı kalma, Panerai’nin iki yeni masa saatinin arkasındaki en önemli bileşen. İtalyan mezonun geliştirmiş olduğu iki modelde iki klasik kadranın daha büyük ve gösterişli halleri karşımıza çıkıyor. Birisi Panerai’nin kapakta yer alan klasikleşmiş “sandwich-style” kadranı (PAM00641) diğeri ise California kadranı (PAM00651). Bu iki kadran transparan mineral camdan kürelerle birleşip, gösterişli çelik çerçeve ile çevrelenince iki yeni mükemmel model çıkıyor. Referansını geçmişte üretilmiş Panerai modellerinden alan bir diğer özellik de İtalyan deniz filosundan esinlenen, yelkenlilerde halata bağlama kolaylığı sunan büyük boy tepe kolu. Elle kurmalı P5000 mekanizmaya sahip modellerin güç rezervi de sekiz gün.

hermes

Duru bir görünüm 

Sadelik ve stil Hermès Pendulette 8 Jours’un ana temasını oluşturuyor. Beyaz altından yapılma masa saati, Art-deco’dan ilham alan arabik rakamları ve mavi renkli ibreleri 85 mm’lik kadranı üzerinde en ön plana çıkan detay. Mekanik elle kurmalı mekanizmasının özel bir anahtarla kurulan sekiz günlük güç rezervi bulunuyor. Girdiği ortamlara sadelik ve zarafeti beraberinde götüren şık bir parça.

vacheron constantin

Şeffaflık sunan bir model

Vacheron Constantin 1755’den beri üretimine devam ediyor ve dünyanın en eski yüksek saatçilik markalarından biri. Tasarlamış olduğu bu modelde de markanın köklü tarihinden esinleniyor. Heykelsi görünümüyle dikkatleri toplayan saat, saydam kuvarz kullanılarak yapılmış 12 eşsiz sınırlı üretimden oluşuyor. Işığın farklı formlarını en güzel şekilde yansıtan model ismini de bu özelliğinden alıyor. Métiers d’Art Arca sadece formunun güzelliği ile değil aynı zamanda mekanik bir mükemmellik sunan mekanizmasıyla da ilgi çekiyor. Saydam kuvarz sayesinde en ince detaylarına kadar görülebilen Calibre 9260 mekanizmasının 30 günlük güç rezervi bulunuyor.

patek

Parıltılı zamanlar

Patek Philippe masa saatleri ile de girdiği mekanlara şevk katan bir marka. 1950’lerden önce tanıtılmış olan “The Dome” masa saati de bu parçaların başında geliyor. Bu özel saat gerçek bir mücevher niteliğinde ve başarılı kristal yapım teknikleri gerektiriyor. Compagnie de Cristalleries de Baccarat ile yapılan işbirliği sonucu üretilen saat, yumuşak kavisli formdaki naturel kristalleri ile gerçek bir romantizm sunuyor. Crystal Chandeliers Dome Clock 20021M’in itinalı yaratım aşaması ve üretimi yüzlerce saati aştığı için sınırlı sayıda üretiliyor.

bovet

Masa saatinin heykelleştirilmiş formu

Bovet Amadeo Fleurier Virtuoso IV hem kol saatleri hem cep saatleri hem de masa saatleri ile gerçekten çok yönlü bir horolojik obje. Bovet’nin bu modelinde 44 mm’lik sade bir kadranın yanında saatin ustalarının yaratıcılıklarını sergiledikleri ekstra bir alan yer alıyor. Estetik görüş açısı sunan kadranda sağlı sollu iki at ve diskli tip dizayn saati rakamlarla gösteren sistem ve ters yönde dönen “retrograde” dakika göstergesi yer alıyor. Alt kısımda ise saatin görkemli tourbillonu bulunuyor. 19. yüzyıldan esinlenen bu gösterişli parça girdiği ortamlara itibarı beraberinde götürmeyi hedefliyor.