H. Moser & Cie. ‘Swiss Made’ İbaresİ DEĞİŞİKLİĞİ

  • 576 SHARES

İsviçre saatçiliğinde en ömenli ibarelerden biri olan “Swiss Made”in kadranlarda yer alışına dair yönetmeliğin değişmesine, H. Moser’den tepki…

İsviçre yüksek saatçilik dünyası yeni modeller dışında her ne kadar oldukça stabil konumda kalıp, çok fazla yeniliğe ev sahipliği yapmasa da, nadir olarak yapılan değişiklikler horolojik markalar zaman zaman tepki ile karşılanabiliyor. Bu sefer ise markaların başını sade tasarımları ile H. Moser & Cie. çekiyor. 1 Ocak 2017 itibari ile yapılacak yeni yönetmeliklerin son güncellemelerine tepki gösteren manüfaktür, “Swiss Made” atamasına yeni modellerinde yer vermeyeceğini belirtiyor. Aslında bir protesto niteliğindeki adım, markanın düzenlemeleri anlamsız ve yanıltıcı bulmasından kaynaklanıyor. Yeni düzenlemelerde saatlerin %60’dan fazla kısmının İsviçre’de yapılmış olması gerekli kılınıyor. Moser aslında bir noktada doğru da bir noktaya parmak basıyor çünkü “Swiss Made” ibaresi ile ilgili olarak net bir açıklama da bulunmuyor. Moser’in CEO’su Edouard Meylan da konu ile ilgili olarak “Bizim ürünlerimizi ispatlamak için herhangi bir kanıda ihtiyacımız yok, onlar kendilerini gösterir.” yorumunda bulunuyor.
Bu protestoyu yüksek saatçilik dünyası aktörlerine mail eşliğinde sunan marka SIHH 2017 esnasında bugüne kadar yaratılan en ‘Swiss Made’ modeli tanıtacaklarını da kırmızı bir kadran eşliğinde açıklıyorlar. Ne dersiniz? Sizce de takip etmeye değer değil mi?