FRIEZE’İN YENİ ORTAĞI

  • 192 SHARES

Frieze dendiğinde aklınıza gelen modern sanat deneyimi ve bu deneyime ev sahipliği yapan platformlar, bu sene sanatın farklı bir boyutunu işin içine dahil ediyorlar. Richard Mille yüksek saatçiliğin sanatla kesişiminde ortaya çıkan yeni ortak olarak karşınızda.

Her şey 1991 yılında Amanda Sharp, Matthew Slotover ve Tom Gidley’nin Frieze Magazine’i kurmasıyla başlıyor. Frieze Magazine modern sanat ve kültüre yön verecek bir yayın olarak elden ele dolaştıktan ve rüştünü ispat ettikten sonra Sharp ve Slotover, matbu yayıncılığı bir üst seviyeye taşıyarak 2003 yılında, her Ekim ayı için rutin haline gelecek Frieze London açılıyor. Geçen yıllar içerisinde New York ve Los Angeles (batı yakası sahili Frieze ile ilk kez 2019 yılının Şubat ayında tanışıyor olacak) bu deneyime ev sahipliği yapıyor.

Sanat dünyasında bu değişiklikler yaşanırken, Avrupa’nın öteki ucunda 1999 yılında kurulan Richard Mille, yüksek saatçiliğin modern sanata dönüştüğü bir marka olarak tanıtılıyor. Kurulduğu günden bugüne, pek çok farklı disiplinle ortak paydada buluşan Richard Mille, otomobil yarışlarına, yelkenciliğe ve havacılık sektörüne verdiği desteğe ek olarak, bu sene Frieze ile el sıkışıyor. Saatçilik anlayışını yalnızca zamanı ölçen bir araç olarak sınırlandıran rolünden çıkartan markanın bu komplike işçiliğe olan bakış açısı, sanat, tasarım, mimari ve heykeltıraşlığı saatçilik ile bir araya getiren bir duruş benimsiyor. Bir sanat eserinin birden çok alt metne ev sahipliği yapan farklı katmanları, Richard Mille için yüksek saatçiliğin bu duruşuyla örtüşüyor ve bu minvalde Frieze ile bir araya gelmesi, vizyoner bir bütünü oluşturuyor.

Richard Mille’in sahip olduğu bu bakış açısı, markayı sokak sanatçısı Cyril Phan ile ortak bir sanat eseri yaratmaya itiyor. RM 68-0 Tourbillon, Phan’ın kullandığı boya tabancalarını Richard Mille’in kadranına ve mekanizmasına taşıyor, bu sayede hareketli parçalar, kinetik bir sanat eseri gibi davranarak görsel bir şöleni bileğinize taşıyor.

Tıpkı RM 68-0 Tourbillon gibi, sanat eseri niteliği taşıyan farklı saatler, Frieze Masters kapsamında sergileniyor olacaklar. Richard Mille’in özel koleksiyonundaki sıra dışı, üretimi durdurulmuş ve özel koleksiyonerler tarafından sergilenmek üzere ödünç verilen parçalar, modern sanatın birer parçası olarak ziyaret edilebilecekler.