FORMULA 1 DENİNCE

  • 118 SHARES

Akla gelen bazı pilotlar olduğu gibi bazı saat markaları da bulunmakta. Bu iki konu başlığına bir de arkadaşlık meselesini eklediğimizde Nico Rosberg, Lewis Hamilton ve onların güncellenen tercihleri özelinde bir analiz yapmak gerekiyor.

Yüksek saatçilik ile Formula 1 yarışlarını ortak paydada buluşturan markalar ve elçileri olan pilotlar uzun dönemden beri belirli bir devinimle pistlerde karşımıza çıkmakta. Sonuçta iki dünyanın da güncel kalabilmesi, temelde birkaç prensibe bağlı: Teknolojinin hızına adapte olabilen materyaller, yüksek mühendislik, üst düzey performans ve süreklilik arz eden inovasyon nosyonu. Bu noktada iki sektör için de takım olmanın önemi takdir edersiniz ki bambaşka bir noktada. Mercedes AMG Petronas Formula One Takımı’na 2013’ten bu yana sponsorluk yapan IWC, modelleriyle takımın efsane mertebesine yükselmiş iki oyuncusu Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’ın bileklerinde yer bulmakla kalmamış, 2014 yılında iki isme ayrı ayrı “Ingenieur Chronograph” edisyonları çıkarmış bir marka. Sadece 250 saat ile sınırlanan bu modellerde kullanılan titanyum, karbon ve zirkonyum dioksit gibi bileşenlerin ise yarış arabalarının yapımının da tercih ediliyor olması onları özel kılan detaylardan ve markanın Formula 1’e atıfta bulunan özelliklerinden birkaçı.

Mercedes’ten önce ergenliklerinde Londra’da gittikleri go kart pistlerinde tanışan Rosberg ve Hamilton, aynı takımda olsalar da kendi isimleri için yarıştıkları şampiyonluklarda rekabet duygusuyla yıpranan bir arkadaşlığa sahip. Ta ki 2016’da Nico Rosberg çocukluk hayali olan “FIA Formula One World Championship”i kazanıp emekliliğini duyurana dek. 11 senelik kariyerinde belki de en çok yorulduğu dönemi son dört sene Hamilton ile aralarında süren yarışlarda yaşayan Roseberg, erken emeklilikten yararlanarak konsantrasyonunu Formula 1 topluluğuna ve marka elçiliklerine vereceğini duyurmuştu. Emekliliğin üstünden iki yıl geçmesinin ardından ise Rolex’in marka elçisi olduğunu duyurarak değişimi sadece kariyer planlarında değil; saat manüfaktürü tercihlerinde de uygulamaya başladı. Roseberg, artık pistlerde Lewis Hamilton’ın yanında yerini almayacak olsa da yüksek saatçilikte adını daha sık duyacağımıza kesin gözüyle bakabiliriz.