Favorİ Saat ModelİNİZİN İsmİ Nereden Gelİyor?

  • 850 SHARES

Saatlerin isimleri, modellerin özellikleri ve markaların tarihlerinden besleniyor. İşte bu detayları barındıran beş modeli sizler için derledik. Yazı Berrak Damlacık.

Yüksek saatçilikte modellere verilen değerin bir kısmı da saatlerin geçmişlerinden ve geçmişlerinde dayandıkları temellerden geliyor. Bu anlamda da saatlerin isimleri önemli bir rol oynuyor. Kimi saatin özelliklerine, kimi üretici markanın kalıtımlarına, kimi ise materyallere dayanan isimler saatlerin duruşunda da belirleyici oluyor. Saat isimleri hem modelle ilgili hikayeye dair bir ön fikirde bulunurken hem de markanın sadık kaldığı değerlere dair de ipuçları veriyor.

Rolex-Oyster-Advertorial-mercedes-gleitze

Rolex – The Oyster – Su geçirmezlik
İkonik Oyster ismi modele, markanın su geçirmez saatler geliştirmede gösterdiği üstün performanstan dolayı veriliyor. Teknik inovasyonların yanı sıra 20 yüzyılın en ilham verici modellerinden olan Oyster aynı zamanda Channel’i yüzen Mercedes Gletize’nin yüzüşü ile de ayrıca desteklendi. Böylelikle ilk reklam desteğini arkasında alan yüksek saatçilik markalarından da biri oldu.

royaloak

Audemars Piguet – Royal Oak – Ağaç
İngiltere Kralı Charles II, 1651 senesinde Worcester savaşından kaçtığında arkasında sakladığı ağacın Royal Oak ağacı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Kraliyet donanmasına ait gemilerden bazılarında da bu ismin kullanıldığı bilinmektedir. Ve bilinen eski kaynaklarca da Audemars Piguet’nin lüks spor saatinin isminin çıkış noktası olarak belirtilmektedir.

JLC-Reverso-Gary-Smith1

Jaeger-LeCoultre – Reverso – Fonksiyon
Mükemmel Artdeco tasarımlı saate mükemmel bir isim. 1931 senesinde üretilen modele, polo maçları esnasında saatin ön kadranına gelen darbelerinin etkilerinin azaltılması amacıyla döner kadranlı bir sistem geliştirildi.

SP_Moonwatch_Chrono_31130445101002_vueC_1600x900

Omega – Speedmaster – Performans
1950’lerin sonunda takimetre göstergeli spor bir yarış kronografı geliştirildiğinde ve ek olarak moon watch kavramı eklenmeden önce performasından dolayı bu tasarıma speedmaster adı verildi. Fifty Fathom’un arkasında da buna benzer bir isim hikayesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cartier-tank-normale

Cartier – The Tank – Savaş Zamanları
Markanın imzası haline dönüşen modellerden biri olan Tank, Louis Cartier tarafından 1. Dünya savaşı döneminde Fransız donanmasının kullandığı Renault Tank FT’den esinlenilerek geliştirilmiştir. Saatin ilk prototipi ise General John Pershing tarafından kullanılmıştır. Saatin ismini almasında rol oynayan diğer detay ise saatin tine tanka referansta bulunan düz ve paralel kayışı oluyor.