“Aiguille d’Or” Ferdinand Berthoud’a

  • 2052 SHARES

10 Kasım gecesi Cenevre’de gerçekleşen Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2016’da senenin en başarılı yüksek saatçilik enstrümanları belirlendi.

Aynı medya ve diğer sektörlerde olduğu gibi yüksek saatçilik endüstrisinde de belli kriterler ve bu kriterlerden beslenen ödül törenleri var. Bu törenlerin başında da Grand Prix d’Horlogerie de Genève (GPHG) yer alıyor. Yüksek Saatçilik Dünyası Akademik Ödülleri olarak da adlandırabileceğimiz ödül töreni senede bir defa, yüksek saatçiliğin başkenti İsviçre’de düzenleniyor. Farklı kategorilere göre ayrılan saatler halk oylamaları ve jüri oylamaları sonucu, manüfaktürlerle paylaşılıyor.
Ödül töreninin 2016 versiyonun sonuçları ise şöyle;

The Grand Prix / “Aiguille d’Or” – Ferdinand Berthoud – Chronométrie Ferdinand Berthoud FB1
fb
Tüm kategoriler arasında en iyi saat seçilen Chronométrie Ferdinand Berthoud FB1, yüksek saatçiliğin Oscar’ı olarak da adlandırabileceğimiz Aiguille d’Or’a layık görüldü.

Public Prize – Czapek 33bis Quai des Bergues
czapek
İzleyicilerin oylamalarına göre belirlenen Public Prize’ın sahibi, horolojik dünyaya sağlam bir geri dönüş yapmış olan Czapek ve 33bis Quai des Bergues modeli oldu. Crowdfunding ile finansal destek bularak tekrar canlanan marka için güzel bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Revival Prize – TAG Heuer Monza Chronograph
tagheuermonza
12 farklı kategoride yer alan TAG Heuer Monza Chronograph, çağdaş tasarımı ile ikonik tarihi versiyonunu en başarılı şekilde temsil ettiğinden Revival Prize ile ödüllendirildi.

Ladies’ / Dame – Piaget Limelight Gala Bracelet Milanais
piaget-dame
Tarih, güç rezervi göstergesi, klasik ay fazı ve ikinci zaman dilimi fonksiyonlarından en fazla iki tanesini bulundurabilen ve yine kasasında maximum 5 karatlık pırlantaya yer veren kadın modelleri arasından belirlenen Ladies’ kategorisine Piaget Limelight Gala Bracelet Milanais uygun görüldü.

Ladies’ High-Mechanical – Girard-Perregaux Cats Eye Tourbillon sous Pont d’Or
mecanique-dame
Farklı mekanik komplikasyon ya da göstergeleri limitsiz olarak barındırabilen Ladies’ High-Mechanical dalında Girard-Perregaux Cats Eye Tourbillon sous Pont d’Or en başarılı model olarak ödüllendirildi.

Special Jury Prize – George Daniels Educational Trust
00331b1
Horlojik dünyada ilklere imza atmış ve yayınladığı yüksek saatçilik kitapları ile 20 yüzyıla ışık saçmış George Daniels Jüri Özel Ödülü eşliğinde anıldı.

Men’s – Grönefeld 1941 Remontoire
remontoire
Tarih, güç rezervi göstergesi, klasik ay fazı ve ikinci zaman dilimi fonksiyonlarından en fazla iki tanesini bulundurabilen ve yine kasasında maximum 5 karatlık pırlantaya yer veren erkek modelleri arasından belirlenen Men’s kategorisinin sahibi Grönefeld 1941 Remontoire oluyor.

Chronograph – Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter
montblanc
Kronograf fonksiyonuna ek olarak sayısız gösterge ve komplikasyona kasasında yer verebilen modeller arasından seçilen en başarılı Chronograph modeli, Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter oldu.

Tourbillon – Girard-Perregaux La Esmeralda Tourbillon
tourbillon
En az bir tourbillon (ve ek olarak başka gösterge veya kopmlikasyonlar) bulunudrma zorunluluğundaki Tourbillon kategorisinin en başarılı modeli Girard-Perregaux La Esmeralda Tourbillon oldu. Girarp Perregaux bu model ile törende ikinci ödülünü de almış oldu.

Calendar – MB&F Legacy Machine Perpetual
mbandf
Takvim ya da astronomik komplikasyonlar (yıllık takvim, daimi takvim, equation of time ve kompleks ay fazı) arasından en az birini barındırmak zorunluluğundaki Calendar kategorisinin sahibi Legacy Machine Perpetual ile MB&F.

Travel Time – Faberge Visionnaire DTZ
faberge
GPHG’nin kategorileri arasına yeni eklenmiş olan Travel Time ödülü, farklı zaman dilimlerini göstermede üstün bir başarıya sahip olan Faberge Visionnaire DTZ’ye verildi.

Mechanical Exception – Audemars Piguet Royal Oak Concept Supersonnerie
audemars-piguet
Özel mekanizmaları, inovatif ve sofistike göstergeleri, akustik fonksiyonları ile birden fazla mekanik yetkinlik sergileyen modeller arasından seçilen saate verilen Mechanical Exception ödülüne Audemars Piguet Royal Oak Concept Supersonnerie uygun görüldü.

Petite Aiguille – Tudor Heritage Black Bay Bronze
heritage
8.000 İsviçre Frank’ından daha az bir rakama fiyatlandırılmış modeller arasından seçilen Petite Aiguille dalına Tudor Heritage Black Bay Bronze uygun görülüyor.

Sports – Eberhard Scafograf 300
sport
Materyalleri, fonksiyonları ve tasarımı bakımından fiziksel aktiviteler eşliğinde kullanmaya en uygun modeller arasından seçilen Sports katergorisinin sahibi Eberhard Scafograf 300 oldu.

Jewellery – Chanel Montre à Secret Signature Grenat
joaillerie
Üstün uzmanlık ve mücevherat yeteneği sergilenen modeller arasından en yetkin olanına verilen Jewellery kategorisi ödülüne Chanel Montre à Secret Signature Grenat uygun görülüyor.

Métiers d’Art – Piaget Protocole XXL Secrets Lights Venise micro-mosaique
piaget-protocole
Bir ya da birden fazla artistik teknik yeterliliği (mineleme, kaplama, gravür sanatı, guilloché) sergileyen modeller arasından ise Piaget Protocole XXL Secrets Lights Venise micro-mosaique en başarılısı seçiliyor.