Freak Show

  • 104 SHARES

Ulysse Nardin’in master watchmaker’ı Renaud Hornberger ile Nişantaşı’nda buluştuk ve markanın Freak mekanizmasını keşfettik.

Ulysse Nardin, saatlerine hep kişilerin düzenli olarak kullanabileceği kullanışlı komplikasyonların önemini yansıtmaya odaklanıyor. Saatçiliğe 1846’da deniz kronometreleri üreterek başlamasıyla ve teknolojik buluşlarıyla, fonksiyona verdiği özen görülüyor. Tasarım konusunda uç noktalarda niş bir yaklaşım benimsemiyor. Koleksiyonların deniz, fonksiyon ve klasik temalarıyla kategorize edilmesi de, işleyişteki bu yalın anlayışın en bariz göstergelerinden. Ama adından da anlaşılacağı üzere bir “Exceptional” bölümü var ki, oraya ait Freak koleksiyonu, markanın bu sınırlarını ortadan kaldıracak; saatseverleri polarize edebilecek kadar iddialı. İlk olarak 2001’de sunulan bu saat bugün ikonlaşıyor ve efsanesinin çeşitlerini artırarak devam ettiriyor. Bir diğer deyişle, kurma kolu olmadan ön ve arka bezeliyle kurulup ayarlanabilen, akrep ve yelkovanın mekanizma olarak tasarlandığı saatler yaratmak bir Ulysse Nardin geleneğine dönüşüyor. Bu sene mekanizmasında tourbillon ve tarih göstergesi olan FreakLab çıkıyor.

Freak Diavolo ve Phantom da, en sevilen Freak modellerinden çünkü in-house üretilen UN-208 kalibre tourbillon içeriyor. Freak konseptine tourbillon eklemek, Ulysse Nardin’in en görkemli gösterilerinden biri gibi. Markanın master watchmaker’ı Renaud Hornberger, Nişantaşı’ndaki butikte yakın zamanda Freak’in temel inceliklerini paylaştı. Freak Diavolo’nun dişli çark takımının mekanizmaya monte edilişini ve tourbillon’un yerine oturtulmasını gösterdi. Saati gösteren silindirin, dakikaları gösteren mekanizmayla birleşmesi ve her şeyin iki safir kristalle kapatılmasının ardından, Freak çalıştı. Ayrıca misafirler, Ulysse Nardin paleti üzerine vidalama atölyesine de katıldılar. Komplike yapısı nedeniyle yıllık üretimi epey az sayıda yapılan modelin kurulum aşamasını görmek, çok etkileyiciydi. Kısacası, saat dünyasının ender elementlerini gösterime çıkaran bir ‘Freak Show’ gibiydi.

 Butik Workshop