DOĞRU VE YERİNDE BİR PAZARLAMA HAMLESİ DAHA

  • 248 SHARES

Bu yıl 89. kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri yüksek saatçilikten bir markayla işbirliğine gitseydi bu kim olurdu ya da aklınıza gelen ilk marka neden Rolex oldu?

Rolex’in sektördeki en iyi pazarlama stratejisine sahip olduğunu söyleyebiliriz, hem kişiler özelinde destek verdiği isimler hem de organizasyon bazında işbirliğine gittiği etkinlikler her seferinde markanın hedefi tam ortasından vurmasıyla sonuçlanıyor. Markanın bu alandaki sırrını merak etmiş miydiniz? Öngörü, şans, planlama, belki de dünyanın dört bir yanında her şeyi ve herkesi takip eden Orwell’in distopik kurgularındaki gibi bir sistem… Sistem pragmatik bir şekilde çalışıyor, zaten öyle olmasaydı ne Sir Jackie Stewart ilk Monaco Grand Prix’si zaferinden sonra katıldığı akşam yemeğinde Prenses Kelly’nin yanında otururken bir Daytona takabilirdi, ne de Roger Federer 2009’da Pete Sampras’ın en çok Grand Slam Şampiyonluğu bulunan tenisçi rekorunu kırarken bileğinde bir Oyster Perpetual Datejust II bulunurdu. Tiger Woods golften sonra en çok sevdiği dalış sporu için bir Deepsea tercih etmeyebilir, İspanyol tenisçi Garbine Muguruza ilk 20 isim arasına girdiğinde Rolex butiği yerine başka bir mağazaya uğrayabilirdi. Wimbledon ya da F1 de Rolex ile çalışmayabilirdi, ancak logodaki taç, kültürü kusursuz bir marketing stratejisiyle birleştirerek Ferrari ile birlikte lüks segmentin en çok arzulanan unsurlarından biri oldu. Hem Enzo Ferrari’ye hem de Hans Wilsdorf’a bakınca da bunu görüyoruz, vizyon ve hırs her ikisinin de tetikleyici etmenleri olmuştu.

Sanırız yazının girişinde bahsettiğimiz Oscar sponsorluğuna neden Rolex’in başvurduğunu bir şekilde anlatmış olduk. Rolex geçtiğimiz yıldan sonra bu yıl da sunucuların ekran karşısına çıkmadan önce beklediği Green Room’un tasarımından sorumlu marka oldu. İsviçre’den gelen tasarımcılar özel gecenin izlenebileceği en cezbedici yeri bir kez daha baştan yarattı. Geçmiş kült filmlerden sahnelerin posterlerini, Hollywood yıldızlarının bileklerinde bir Rolex’le poz verdiği portreleri ya da birden fazla Rolex duvar saatini burada görebilmek mümkün. Üstelik bu yıl hiç kimsenin kabul konuşmalarının orkestra sebebiyle yarıda kesilmesi gibi bir durum da olmayabilir.