Glashütte Original Documentary Film Award

  • 201 SHARES

Berlin Film Festivali’nin sponsorlarından biri, 2011’den beri Glashütte Original. Bu sene 67.si düzenlenecek etkinliğe Glashütte Original’ın desteğiyle yeni bir ödül daha eklendi: “Glashütte Original Documentary Award”.

2011 senesinden beri Berlin Film Festival’nin sponsorlarından olan Saksonyalı saat üreticisi Glashütte Original, bu yıl 9-19 Şubat 2017 tarihleri arasında 67.si düzenlenecek etkinliğe destek vermeye devam ediyor. Manüfaktürün varlığı ile festivale eklenen ödül, “Glashütte Original Documentary Award” olarak adlandırılıyor.
Film endüstrisinin önemli türlerinden olan belgesellerin ve projelerini tamamlamak adına sıklıkla kendilerini kişisel risklere maruz bırakan belgesel yapımcılarının önemli bir değerlendirmesini gerçekleştiren ödül süreci sonucunda, kazanan isme 50 bin Euro ödül verilecek.

unnamed
Geçtiğimiz yıllar içerisinde festivale özel geliştirilmiş Glashütte Original modelleri de tanıtıldı.

Güncel programın “belgesel” dalı kendi içinde Competition (1 film), Panorama (5 film), Forum (5 film), Generation (3 film), Berlinale Special (1 film) ve Perspektive Deutsches Kino (1 film) bölümlerine ayrılıyor. Aynı zamanda Culinary Cinema özel serisi de Glashütte Original Documentary Award başlığı altında değerlendiriliyor. Filmin yönetmeni ve yapımcısı arasında bölüştürülecek ödülün sahipleri ise üç kişilik bir jürinin kararı sonucu belirlenecek. Adayları Ocak ayı içerisinde belirlenen Berlinale 2017 Glashütte Original Documentary Film Award’ın jürisinde, Meksikalı film eleştirmeni Daniela Michel, Amerikalı belgesel yapımcısı ve gazeteci Laura Poitras ve Iraklı kameraman, yönetmen ve senarist Samir yer alıyor.
Kazanan isimler, 18 Şubat tarihinde Berlinale Palast’ta düzenlenecek resmi ödül töreni sırasında açıklanacak. En iyi filme verilecek ödül sadece para değil. Aynı zamanda manüfaktürün Saksonya’daki fabrikasında hazırlanmış bir kupa da sunulacak. Aday filmlerin dünya prömiyerleri de Berlinale 2017 esnasında yapılacak.
2017 aday filmlerin listesi için berlinale.de’yi ziyaret edebilirsiniz.