Baselworld İçİn Bİr Saat Gerİ

  • 181 SHARES

Saatler, mücevherler, elmaslar, inciler ve daha fazlası… 1.500’den fazla markanın katılımıyla gerçekleşen Baselworld, Basel’in nüfusunu bir haftalığına ikiye katlıyor, dünyanın en önemli saatçilik olaylarından olan fuar öncesinde bilmeniz gerekenler:

Yılın şu dönemlerinde SIHH’de görüp duygusal bağ kurduğunuz saatlere sahip olmak için planlar kurmanız kuvvetle muhtemel, dünyanın en prestijli saatçilik fuarının etkisinden kolayca kurtulmak mümkün değil. Fakat yüksek saatçilik dünyasının etkinlik takvimi dikkatinizi başka bir yöne çekmeye hazır. Yılın en önemli ikinci etkinliği Baselworld 17-24 Mart tarihleri arasında meraklılarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Baselworld 2015

Her sene kat planlarını aylar öncesinden paylaşan fuar yetkilileri bu yıl da Breitling, Rolex, Tudor, Breguet, Bulgari, TAG Heuer, Omega ve Patek Philippe gibi yıldız markaları aynı kata sığdırdı. Gucci, Hamilton, Bell & Ross, Longines ve Oris gibi isimler de aynı katta yer alıyor. Yüksek saatçiliğin önemli temsilcileri yan yana duran standlarıyla bu dünyaya merakı olanların fazla yorulmamasını öncelik edinmiş. Eğer fuar alanının kalabalığından markaların yer aldığı bölümleri göremeyeceğiz diye bir endişeniz varsa Baselworld’ün hayat kurtaran uygulamasını da akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Kullanıcı dostu olan app ücretsiz, bunun yanında size sergi alanının planlarını üç boyutlu bir şekilde sunuyor.  Aynı zamanda markalar tarafından hazırlanan bilgilendirici metinlere ve fotoğraflara da bu uygulama sayesinde ulaşabilirsiniz (bir bakıma Baselworld cebinize giriyor).

Baselworld 2015

Baselworld 2015

Baselworld 2015

Baselworld 2015

Global saat üreticilerinin yanı sıra ürün gamı daha az olan ulusal markalar da sergi alanında yer alıyor. Geleceğe yönelik planlarını görmek adına büyümeye açık saat üreticilerinin parçalarını görmek fuarın ilgi çeken diğer tarafı. Tabii Baselworld’ün saatler kadar mücevherler ve aksesuarlara da önem verdiğini ve sergi alanının yarısından fazlasını bu üreticilere ayırdığını unutmamak gerek. Lüks tüketim adına aynı paralelde ilerleyen iki sektörün temsilcilerini yan yana görebilmek ve birbirleriyle olan etkileşimlerini tanık olmak olaylara daha geniş pencereden bakmamıza olanak tanıyor. 141 bin metrekarelik sergi alanı iyi bir planlama ile dört günde gezilebilecek türden, düzenlenen atölye etkinliklerinde fazla zaman harcarsanız ya da canlı şovlara takılıp kalırsanız hazırladığınız bu haftalık plan sekteye uğrayabilir. Basel’in sanat şehri sıfatı da Baselworld için yaptığınız hazırlıklardan rol çalmaya hazır, zira 17-24 Mart haftası arasında Antikenmuseum Basel und Sammlung Ludwig’de “Sunken Treasure” sergisi 1. yüzyıldan kalma esrarengiz bir Yunan gemisinden arda kalanları sergiliyor. Jean Dubuffet’nin “Metamorphoses of Landscape” sergisi de Renzo Piano tasarımı Fondation Beyeler’de Basel’i bir haftalığına ziyaret edenleri bekliyor. Fuar alanına yakınlığıyla güçlü bir sanat alternatifi olan Vitra Design Museum’da ise mart ayında 20. yüzyılın en önemli modern tekstil sanatçılarından ve iç mimarlarından Alexander Girard’ın retrospektifi sergileniyor. Vitra Design Museum’daki diğer sergi ise 2014’te Hong Kong’da gerçekleşen öğrenci hareketlerine yakın bakış atan “Objection! Protest by Design”.

Baselworld 2015 Baselworld 2015

Baselworld 2015