CALIBRE 321’İN GERİ DÖNÜŞÜ ÜZERİNE

  • 61 SHARES

Yeni saat modelleri haberlerine bir süre ara vermemizi gerektiren bir kalibre geri dönüşü ile karşı karşıyayız. Omega’nın ikon mertebesine ulaşmış Calibre 321’i Bienne’de yeniden üretimde.

Omega’nın 125. yaşını kutlarken kendisine verdiği bir hediye Calibre 321’i yeniden üretmeye karar vermesi oldu. Son üretiminin ardından 50 yıl geçen Calibre 321, 1957’de Speedmaster modelinde kullanılan ilk mekanizma olma özelliği taşıyor. Bu bilgi ise kalibreyi özel kılan tek özellik değil. Tek parçadan üretilen mekanizma, NASA tarafından test edilen ve Ay üzerindeki ilk Amerikan uzay yürüyüşünde astronot Ed White’ın kullandığı Speedmaster ST 105.003 modelinde de kullanılmıştı.

Calibre 321’i hayata döndürme projesini gizli tutmak adına manüfaktür içinde “Alaska 11” kodu altında 2 senedir yürütülen bu proje, aynı zamanda kod adı ile markanın 60’larda gizli Speedmaste modellerini korumak için de kullandığı isimdi. Ay yüzeyinde en son yürüyen astronot Eugene Cernan’a ait Speedmaster ST 105.003’te bulunan ilk nesil 321 üzerinden dijital tarama çalışmaları ile yeniden üretilen kalibre, bugün artık sadece Omega müzesinde sergilenmek ile yetinmeyip, kısa sürede Bienne’de saat modellerinde kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.