Geleneksel Japon İŞÇİLİĞİ

  • 64 SHARES

Blancpain’in incelikli yüksek saatçilik teknikleri arasında her ne kadar mekanizmalar yüksek öneme sahip olsa da kadran tasarımları da bir o kadar işçilikli ve eşsiz…

Samurai’lerin Katana’larında (uzun kılıçlar) kullanılan farklı bir Japon sanat formunun Blancpain’in zanaatkarları tarafından İsviçre’nin Vallée de Joux bölgesine taşınacağını maison’un Métiers d’Art koleksiyonu parçalarını görmeden önce duysaydınız –kabul edin- yeterince inandırıcı bulmazdınız. Ancak Blancpain’in Métiers d’Art (Sanat) departmanının başında bulunan Christophe Bernardot’ya bu düşünce, daha en başında dahi hiç de olmazmış gibi gelmiyor.
Yüksek saatçilikte ayrı bir yer kaplayan “güzel sanatlar” formlarının geçmiş cep saatleri ile birlikte yaklaşık 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Mineleme, gravürleme, kaplama, yaldızlama gibi teknikler sadece saatin değerini değil aynı zamanda kullanıcının da zevkini sergileyen detaylar. Blancpain da bu değerlere büyük önem veren markalardan biri olarak alanında uzman isimlerle çalışıyor. Markanın Sanat Departmanı Yöneticisi Christophe Bernardot’nun yolu Blancpain ile kesişene kadar, geleneksel pek çok mineleme teknikleri ile ilgili çalıyor, tüm bu geçmiş de Le Brassus’lü manüfaktürün heykel, gravür ve mine teknikleri ile genişleyen sanatsal duruşuna etki ediyor.

screen-shot-2017-01-02-at-00-13-08

screen-shot-2017-01-02-at-00-13-28

Tabii ki de bu sanatsal yetkinliğin arkasında tek bir isim yer almıyor. Blancpain Studio’da dünyanın en yetenekli sanatçıları ve sanat uzmanları da var. Bu uzmanlar arasında alanında ödül almış isimler yer alıyor. Bu başarının temelinde ise her ne kadar klasik teknikler ve geleneksel tasarımlara sadık kalınsa da yaratıcılığın her zaman en ön planda tutulması yatıyor.
Blancpain manüfaktürülerinde ve saatlerinde kullanılan Shakudō, bu tekniklerden sadece biri. Altın/bakır alaşımın rengini sarı/turuncu/bronz tonundan ince nüanslı siyah/gri tonlarına döndüren bu teknik en eski Japon tekniklerinden biri olarak kabul ediliyor. Yüzey desenleri ve dokusunu göstermek için daha sonrasında fırçalanan kadran yüzeyi sonrasında istenilen renk elde edilinceye kadar sıcak bir kimyasal su içinde tutulur. Belli deneme yanılma süreçlerinden geçtikten sonra banyo ettirilen yüzey istenilen renk elde edilene kadar aynı işlemlerden tekrar geçirilir ve mükemmel renge ulaştığında sabitlenir. Herhangi bir kaplamaya maruz kalmayan işlem tamamlanır.

blancpain-shakudo_3

Günümüzde Blancpain’in en özel tekniklerinden olan Shakudō, aynı zamanda oyma ve damasklama gibi ilave sanatsal teknikler ile desteklenir. Kadran yüzeylerine eklenen desenler ilginç tonlar ve derinlik kazandıran çalışmalar ile çeşitli aşamalardan geçer. Bu sebeple de her bir kadran eşsizdir.
Bu eşsizlik renklendirme ve gravür teknikleri ile sanatsal değişimin derinine iner. Örneğin Blancpain Ganesh Shakudō kadranı, ayırt edici fil kafası ile hem hindu hem Budist izler taşır. Ganesh kadranlarının yaratım süreci arka plan dekorasyonlarının bir eskizi ile başlar sonrasında kadranı kasaya oturtan pimler dövme teknikleri ile kadrana dahil edilir. İnce aletler ve mikroskop ile çalışmayı gerektire bu teknikler her bir kadranın ayrı özel olmasını sağlar. Ganesh kadranların farklı figürlerine de koleksiyonda ayrıca yer verilir.
Benzer sanatsal arka planların da Çin’de başlayan, Suriye’de çiçek açan, İspanya’nın Toledo kentine göç eden değişik sanat formları ile zenginleştirilmiştir.
Bu modeller arasında Gombeus 1 Expedition’ın da yeri ayrıdır. Laurent Ballesta tarafından tasarlanan kadran, sadece eşsiz tekniklere bağlı kalmaz, aynı zamanda marka ile özdeşleşen Blancpain Ocean Commitment desteğinden de esinlenerek su altı dünyasına odaklanır. Sanatçının eşsiz fotoğraflarından birine dayanarak gerçekleştirilen kadran, balıkları konu edinir. Yine başka bir sanatçı bu esnada Sümer temasına sadık kalarak bonsai ağaçlarını kadranlara taşır.
Tüm bu özellikleri ile benzersiz bir sanatsal çalışmaya sahip saat kadranları hem saat severler için mükemmel enstrümanlara dönüşürken hem de sanatın gelenseksel formlarını gelecek nesillere aktarmanın en güzel yöntemlerinden biri olarak kalmaktadır.