AY’DAKİ İLK ADAM

  • 202 SHARES

Tarihi Apollo 11 uçuşu ve Neil Armstrong’un Ay’a ilk ayak basışı. Ryan Gosling’in oyunculuğuyla bu anlar yeniden canlanırken, bizim odaklandığımız nokta Armstrong’un bilek hizasında ilerliyor.

NASA, 1964’te hızlandırdığı uzay programı dahilinde astronotlarına bu yolculukta eşlik edecek kol saati arayışına girdiğinde, üretimi gerçekleştirmek için başvuran saat markalarını birçok teste tabi tuttu. Bu müsabakanın tek galibi Omega’nın Speedmaster modeli oldu ve 1965 yılının 1 Mart günü “Flight Qualified for all Manned Space Missions” sertifikasını kazandı. Bu tarihten itibaren uzay yolculukları denildiğinde akla sadece Omega geldi. Günümüzde hala uzay uçuşlarında kullanılan model, 69 yılında Apollo 11 uçuşunda da Neil Armstrong’un bileğindeydi.

“First Man”, Damien Chazelle yönetmenliği ve Ryan Gosling başrolünde Neil Armstrong perspektifinden bu hikayeyi anlatırken 1969’da bilinmezliğe doğru bir yolculukta Armstrong, bileğinde Dünya’daki zaman mefhumunu hatırlatmak ve ölçüm yapabilmek için Speedmaster’ı taşıyor. Omega’nın film için çekim aşamasındayken dönemine uygun modelleri tedarik etmesi ise “First Man”i ilginç kılan detaylardan. Filmde Neil Armstrong’un Apollo 11 yolculuğu sırasında taktığı Speedmaster ST 105.003, uzay aracındaki diğer astronotların kullandığı Speedmaster ST 105.012 ve Armstrong’un günlük hayatında kullandığı 1954 model Omega CK 2605 ve ayrıca yolculuğa hazırlanırken kullanılan Omega Stopwatch farklı sahnelerde boy göstermekte. Film 19 Ekim’de vizyona giriyor, saatleri beyaz perdede yakından görmek isteyenlere duyurulur.

Fotoğraf kredisi: Sırasıyla Speedmaster ST 105.003, Speedmaster ST 105.012 ve Omega CK 2605