VACHERON CONSTANTIN MARKETING DİREKTÖRÜ

  • 287 SHARES

Manüfaktürün değiştirilemeyecek üretim ve tasarım stratejilerini Vacheron Constantin’in Marketing Direktörü Julien Marchenoir anlatıyor.

Vacheron Constantin için sosyal medyanın önemi nedir, bu alandaki pazarlama hamlelerinizden tatmin edici geri dönüşler alıyor musunuz?
Sosyal medya bize Vacheron Constantin müşterileri ve meraklılarıyla direkt olarak iletişim kurma şansı veriyor, onların tepkilerini daha hızlı alabiliyoruz ve bence sosyal medya günümüzün en önemli diyalog aracı. Biliyorsunuz aslında 2006’da kendi web platformumuzu oluşturmuştuk, Hour Lounge. Bilgiye doğrudan ulaşmanın yanı sıra Hour Lounge’da vakit geçirenler Vacheron Constantin ile de direkt iletişime geçebiliyor.

Tasarımcılar ve saat ustaları yeni saat tanıtımlarından sonra markanın pazarlama ayağını nasıl destekliyor? Mekanik parçalar nasıl birer arzu nesnesi oluyor?
Bu süreç modeller özelinde değişebiliyor, ama ilk olarak saatin estetik yönünü ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Örneğin Celestia 3600’de modelin 23 komplikasyonla ne kadar inovatif bir parça olduğunu anlatmak istedik. Ardından saatlerin Vacheron Constantin DNA’sına olan uyumunu dile getirerek sürece devam ediyoruz.

Belirli bölgelere göre pazarlama stratejinizi değiştirdiğiniz oluyor mu?
Farklı ülkelerin geçirdiği evrelere kendimizi adapte etmemiz gerekiyor, bundan birkaç yıl öncesinde Dolar ve Euro arasındaki kur farkı daha stabildi ve sadece ekonomik açıdan bakacak olursak önümüzü görmemiz daha kolaydı. Ancak şimdi birkaç aylık kısa vadeli planlamalar yapmak dahi oldukça zor. Maddi perspektiften çıkıp sosyal etkilere geldiğimizde ise Vacheron Constantin gibi bir marka fazla etkilenmiyor.

Peki gelecekte Vacheron Constantin’in öne çıkaracağı yönü ne olacak, heritage, modern ya da ultra komplike saatlerden hangisine yöneleceksiniz?
Bu kadar hızlı değişen bir dünyada bizim için en iyi strateji şu ana kadar yaptığımız ve bağlı kaldığımız köklerimizi korumak olacaktır. Saat yapımının incelikli yönlerini göstermeye devam edeceğiz ve gelecek jenerasyonlara da bunu aktarmaya çalışacağız.