SAINT IMIER’NİN MACERAPERESTİ

  • 247 SHARES

Çağ değişiyor, yenilikler birbirini takip ediyor ama bir noktada vintage düşüncesi olduğu yerde kalıyor; her iki anlayışı bir araya getirmenin ön koşulu, Longines’in CEO’su Matthias Breschan tarafından belirleniyor.

En eski saat üreticilerinden biri olan Longines, 2020’nin temmuz ayında, pandeminin tam ortasındayken markanın yeni CEO’sunu açıklıyor. Bildiğinizi sandığınız markanın bilinmeyen tarihi Matthias Breschan’ın dümene geçişiyle, saatlerin tasarımından pazarlama kampanyalarına kadar her yerde karşımıza çıkmaya başlıyor. Longines’in zaman ölçüm departmanındaki kilometre taşlarını saymaya aşağıdan başlayın.

QP: Öncelikle “başarıyı” nasıl tanımlarsınız?

MB: Kendime koyduğum hedeflere ulaşmak benim için başarı demek. Kariyerim söz konusu olduğunda başarıyı, Longines’in hikayesini, gurur ve tutkuyla temsil edebilmek, markayı gitmesi gereken istikamete yönlendirerek şirketteki rolümü yerine getirmek olarak tanımlıyorum.

QP: Resmi web sitenizde, koleksiyonerlerin vintage modellerinizi bulabileceği ve rezerve edebileceği bir koleksiyon köşeniz var. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

MB: Zengin bir mirasımız var ve tarih yazan birçok saat geliştirdik. Longines, mirasını birçok yönden korumak için sürekli olarak çalışıyor. Bu bağlamda, geçen yıl Cenevre’deki yeni butiğimizde, vintage Longines saatler satın alabileceğiniz bir “Koleksiyoner Köşesi” açtık. Her biri uzman Longines saat ustaları tarafından büyük bir özenle yenilenip restore edilen bu saatler, orijinallik sertifikası ve iki yıllık garanti ile birlikte satın alınabiliyor. Bu harika proje, markamızın tarihini farklı bir şekilde vurgulamamızı sağlıyor.

QP: Yüksek saatçiliğin önündeki 5 seneyi nasıl yorumlarsınız?

MB: Geçtiğimiz yıllarda lüks saat endüstrisi, sürekli değişen yeni lüks marketiyle tanıştı. Bu ortamda var olabilmek için pazardaki trendlere ayak uyduracak biçimde hızla strateji değiştirmenin ne denli önemli olduğunun farkına vardı. Pandemi ayrıca e-ticaret ve dijital dönüşüme geçişi de hızlandırdı. Bence önümüzdeki 5 yıl bu trendi takip edecek. Bu nedenle esnek kalmamız gerekiyor. Longines’de, bu endüstrinin ön saflarında yer almak için çalışma şekillerimizi uyarlamaya devam edeceğiz.

QP: Longines CEO’su olmadan önce iki Swatch grup şirketini daha yönetmiş olmanın avantajları neler?

MB: Bana çok değerli ve engin bir deneyim kazandırdığını söyleyebilirim. Hamilton, Rado ve Longines çok farklı markalar ancak hepsi, markalarına en son teknolojileri tedarik eden Swatch Group’un endüstriyel gücüne sırtını yaslama lüksüne sahip.

QP: Pandemi döneminde müşteri davranışları nasıl değişti?

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP No:43’ün 50. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.