KARL-FRIEDRICH SCHEUFELE

  • 227 SHARES

Chopard’ın eş başkanı Karl-Friedrich Scheufele ile markanın 2021’de aldığı kararları, manüfaktürün 25. yılına özel tasarlanan saatleri ve pandeminin şekillendirdiği yeni yaklaşımları üzerine konuştuk.

QP: Pandemide koleksiyonerler ile ilişkinizi nasıl sürdürdünüz? Sizce markanın felsefesini Zoom üzerinden tümüyle iletmek mümkün mü?

KFS: Daha bu sabah Japon koleksiyonerlerimiz ile yaklaşık bir saat süren bir Zoom toplantısındaydım. Ferdinand Berthoud saatleri hakkında bilgi almak istemişlerdi; sonuçta da keyifli bir fikir alışverişinde bulunmuş olduk. Bizim bu tip görüşmeler için Chopard’da özel bir stüdyomuz var. Seyahat sınırlamalarının bazı ülkelerde halen devam ettiğini düşününce, iletişimi korumak adına en iyi yöntemin hala Zoom olduğunu düşünüyorum. Saatleri fiziksel olarak koleksiyonerlerin olduğu lokasyona gönderebildiğimizde ise bu tip toplantılar çok daha verimli oluyor tabii.

QP: Konferansın Ferdinand Berthoud modelleri üzerine olduğunu söylediniz. Chopard’ın geniş koleksiyonu düşünüldüğünde, üretimini gerçekleştirdiğiniz Ferdinand Berthoud saatleri ile bir hayli ayrıştıkları söylenebilir. Sizin için online bir toplantıda hangi tür tasarımları açıklamak daha kolay oluyor?

KFS: Her segmentten tasarımlarımızda detaylara önem veriyor; finisaj, teknoloji ve tasarım gibi başlıklarda sınırları zorlamaya çalışıyoruz. Örnek vermek gerekirse, Bamford ile yaptığımız yeni iş birliğinden doğan model Londra’da tanıtıldığı gün tükendi. George ile üzerinde beraber çalıştığımız bu saat detaylarla dolu. Ve bana göre görece çok daha yüksek fiyatlı bir Alpine Eagle kadar da enteresan. Biz özellikle farklı fiyat segmentlerini düşünerek ayrı ayrı anlam taşıyan tasarımlar üretmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla yalnızca Ferdinand Berthoud gibi çok pahalı modelleri değil; her saatimizi açıklamak bana aynı derecede kolay geliyor.

QP: George Bamford ile yaptığınız iş birliğini ikinizin de araba koleksiyoneri olması ile ilişkilendirmek mümkün mü?

KFS: İş birliği fikri George ile gittiğimiz bir öğle yemeği sırasında ortaya çıktı. Birbirimizin otomobil delisi olduğunu öğrenince, Mille Miglia modeli üzerinden ilerlemeye karar verdik. George, Mille Miglia’da üç kez yarışmış ve bununla gurur duyan biri olarak sahip olduğu Mille Miglia saatlerini bana gösterince, ortak noktamızı fark ettim. Ve bu iş birliği için hikaye yaratmamız gerekmedi, hikayenin kendisi bizi bulmuş oldu.

QP: Peki modelin 33 adet olmasının özel bir sebebi var mı?

KFS: George’un Mille Miglia’da 3 kez yarışmış olmasının dışında, Chopard’da bu yıl Mille Miglia ile ortaklığımızın 33. yılını kutladığımız için bu sayıyı seçtik.

QP: 2021’de aynı zamanda L.U.C manüfaktürünün de 25. yılını kutluyorsunuz. Yeni L.U.C modellerinden Quattro Spirit’in vermek istediği mesaj nedir?

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP No:40’ın 70. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.