KARL-FRIEDRICH SCHEUFELE

  • 604 SHARES

Karl-Friedrich Scheufele / Chopard’ın gelecek stratejisinden klasik otomobil paydasına uzanan bir eksendeyiz…

QP: Bay Scheufele, belki bu konuyu açmak çok erken ancak sormadan edemeyeceğiz, Baselworld 2019’da Swatch Group’un eksikliğiyle ilgili ne hissediyorsunuz?

Karl-Friedrich Scheufele: Açıkçası, aradaki fark çok hissedilmiyor. Fuar süresince zamanımın çoğunu Chopard için ayrılan bu alanda geçiriyorum, farkı bu yüzden de göremiyor olabilirim. Ancak fuar yönetiminin Swatch Group’tan geri kalan alanı mantıklı bir şekilde değerlendirdiğini biliyorum. Sorunun özüne dönecek olursam, aradaki farkın yarattığı etkinin gelecek sene içerisinde kendini göstereceğini düşünüyorum. Ama temelde, Baselworld’ün yüksek saatçilik için oldukça önemli bir platform olduğu su götürmez bir gerçek.

QP: Ancak gelecek seneye dair soru işaretleriniz olduğu aşikar. Bir sonraki Baselworld için neler öngörüyorsunuz? Malum, önümüzdeki sene SIHH ve Baselworld art arda gerçekleşecekler.

KFS: Bu, aslında birkaç yıldan bu yana konuşulan bir konu. Ve bu durum ortaya çıktığından beri aynı şeyi söylüyorum; müşteri dostu olmak çok önemli! Potansiyel alıcınızın İsviçre’ye yapacağı tek bir seyahatle, sektörün ona sunacağı her türlü modeli görebilmesi oldukça etkileyici bir durum. Ama herkesi yılda iki defa İsviçre’ye çağırmak, çok da mantıklı bir hareket değil. Üstelik bu, sürdürülebilir bir durum da değil. Zira aynı yolu iki kere kat etmek demek, hava yolculuğundan dolayı çevre kirliliğinin daha fazla artması anlamına geliyor.

QP: Bay Scheufele, şu an fuarda tanıtılan ve 2019’da karşımıza çıkacak flying tourbillon ve flyback kronograftan hangisine kendinizi daha yakın hissediyorsunuz?

KFS: Bu vermesi çok zor bir karar. Tourbillon, orijinal 96.01-L kalibreden hareketle -ki bu mekanizma manüfaktürü açtığımız zaman ilk ürettiğimiz kalibreydi, üzerine kurulu. Bu teknolojiyi her zaman bir tourbillon ile birleştirmenin hayalini kuruyordum. Bu anlamda, çıkan yeni modelle hayalim gerçekleşmiş oldu. Kronografın hikayesi ve yeri ise çok başka. Chopard olarak, L.U.C koleksiyonuyla aynı DNA’ya sahip olan bir kronograf tanıtmamızın vakti gelmişti. Aslında, manüfaktürün 10’ncu yılını kutladığımız 2006 senesinde bir kronograf satışa sunmuştuk, lakin bu sefer L.U.C’nin de tasarım dilini yansıtan bir model yarattık.

QP: Yakın gelecekte yüksek saatçiliğin en büyük 91 başarısı hangi alanda olacak?

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP:25. sayımızın 90. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.