IWC MARKETING DİREKTÖRÜ

  • 280 SHARES

IWC’nin Marketing Direktörü Franziska Gsell manüfaktürün iki aşamalı stratejisini ve her yıl tek bir koleksiyona yönelimin zorluklarını anlatıyor.

IWC için sosyal medyanın önemi nedir, bu alandaki pazarlama hamlelerinizden tatmin edici geri dönüşler alıyor musunuz?
Evet, bizim kararlılıkla sürdürdüğümüz iki aşamalı bir sosyal medya planlamamız var. İlk olarak markanın farkındalığını artırmaya çalışıyoruz ve burada IWC’nin bir arzu nesnesi olarak algılanmasını istiyoruz. Böylelikle marka kişilerin arkadaşı oluyor ve samimiyet artıyor.

Tasarımcılar ve saat ustaları yeni saat tanıtımlarından sonra markanın pazarlama ayağını nasıl destekliyor. Mekanik parçalar nasıl birer arzu nesnesi oluyor?
IWC’nin sahip olduğu altı koleksiyon da kendi içinde benzersiz özelliklere sahip, bu yüzden tek parça üzerinden ilerlemiyoruz. Bizim halihazırda yazılmış hikayelerimiz var ve üretim aşamasından sonra gelen süreç çok homojen.

IWC’nin müşteriler nezdinde en çok benimsenen koleksiyonu hangisi, markanın amiral gemisi diyebileceğimiz bir seri var mı?
Aslında hepsi farklı şartlara ve ihtiyaçlara hizmet eden seriler, IWC denilince insanların aklına gelen ilk koleksiyon bir ikon olan Portugieser oluyor. Ardından da 80 yıllık geçmişe sahip Pilot ailesi geliyor.

Her yıl tek bir seriye odaklanmanın avantajları nedir? Ayrıca diğer koleksiyonların üzerindeki ilgiyi nasıl canlı tutabiliyorsunuz?
Samimi olmak gerekirse bunu bir meydan okuma olarak kabul edebiliriz, her yıl tek koleksiyon için büyük hazırlıklar yapıyoruz ama geri kalan serileri de güncel tutabilmek için gerçekten derinlemesine hazırladığımız planlar var.

Peki farklı coğrafyalar için planlamalarınızı değiştiriyor musunuz?
Stratejimizin %70’i her yerde aynı. Ancak geriye kalan dilim farklı bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Bugüne kadar yapılmış pazarlama kampanyalarından sizi en çok etkileyeni hangisiydi?
IWC ‘Engineered for Men’. Bu aslında riskli, sadece erkekler için üretildiği imajını çizen bir ürün ve kadınlara direkt olarak bu sizin için değil mesajını veren bir marka; oldukça kışkırtıcı.