GUIDO TERRENI

  • 25 SHARES

Bulgari’nin yüksek saatçilikte attığı adımların ne kadar dikkat çektiğini fark etmişsinizdir. Maison’un bu bölümünden sorumlu olan Guido Terreni başarının ardında yatan sırrı açıkladı.

Bulgari ince kasalara odaklanmaya nasıl başladı?
Aslında her şey 2011’de başladı, sektörü gözlemlediğimizde erkeklerin artık büyük kasalara sahip modelleri tercih etmediğini fark ettik. Bizimle birlikte bunun farkına varan başka üreticiler de vardı, ama onlar yenilikçi olmaktan uzak saatler yarattı. O saatler benim dedemin zamanında var olan modellerin bugünkü hali gibiydi. Ben de endüstrinin biraz daha gelişmesi gerektiğini ve bizim gibi İtalyan ve inovatif bir markanın bunu yapabileceğini fark ettim. Ardından mekanizmaları geliştirme sürecine başladık. Bu sayede 2014’de tourbillon 2016’da ise minute repeater komplikasyonuyla rekorlar geldi.

Le Sentier manüfaktürünü başlangıç noktası olarak kabul edebilir miyiz?
Orası olmadan bugünkü mekanizmalarımıza sahip olamazdık. Küçük ve butik bir manüfaktürü büyük çaplı üretim yapabilen, fakat yine de niş dokusunu koruyabilen bir kalıba sokmak gurur verici.

Bir tarafta Gérald Genta ve Daniel Roth gibi iki tarihi simge, diğer tarafta ise Octo gibi inovatif ve elegan bir seri var. Böyle düşünürsek Bulgari’nin yüksek saatçiliğe vermek istediği mesaj nedir?
Biz İtalyan’ız, bu yüzden estetik teknikten önce geliyor. Temel olarak erkek müşterilerimize bu imajı aktarmaya çalışıyoruz. Teknik taraflarımızdan ödün vermiyoruz, fakat göze hoş gelen modeller üretmek birincil amacımız.

2014, 2016 ve 2017’de Bulgari üç ayrı rekor kırdı; 2018’den de bir şeyler beklemeli miyiz?
Bu rekorları kırmak hedeflerden biri değildi, biz bu mekanizmaları yapabilecek yetkinliğe sahiptik ve yaptık. Gelecekte de yeni kalibreler üreteceğiz, fakat bunlar da rekor kırmak için üretilmeyecek. Amaç Finissimo’yu geliştirebilmek.

Size göre en önemli ya da en etkileyici komplikasyon nedir?
Sanırım cevap üreticiden üreticiye değişecektir. Biz sadelikten yana bir markayız, bizim için komplikasyonların da basit bir tekniğe sahip olması önemli.

Bulgari gibi bir marka mücevherlerle yüksek saatçilik arasındaki dengeyi nasıl kuruyor?
Dengeyi kurmak yaratıcılık sayesinde oldukça kolay geçirdiğimiz bir süreç oluyor. Saatçilikte de mücevher sektöründe olduğu gibi yetenekli olduğumuz zaman iki alan da birbirini besliyor. Kadın saatlerimize baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız, kadınlar için erkek modellerinin küçültülmüş versiyonlarını sunmuyoruz, Serpenti’yi düşünün; mücevher ve yüksek saatçiliğin en iyi kombinasyonu.

Serpenti’yi daha kurgulanabilir bir seri yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Sanırım 312 farklı seçenek mevcut.
Sebep Serpenti’yi daha da kişiselleştirmek, her kadın için ayrı bir Serpenti olmasını istediğimiz için bu projeyi başlattık. Ne istediğini bilen bir kadın müşterimiz Serpenti’nin bu tutumundan ötürü daha mutlu olacaktır.

Bir yüksek saatçilik markası için en iyi pazarlama stratejisi nedir?
Bu kadar çok ürününün bombardımanına maruz kalan potansiyel bir müşterinin dikkatini çekmek için zekice hamleler yamanız gerek. Hiç kimse bu yıl Baselworld’de tanıtılan modellerin tümüne hakim olamaz, o yüzden müşterileri yakalamak için stratejileri detaylandırmanız lazım. Marka elçileri insanların ilgisini çekebilir, en azından ürünü ön plana çıkaracağı kesin.