GIANLUCA ISAIA

  • 707 SHARES

Takım elbisenin altına sandalet giymek… Isaia’nın gelenekselliğe eklediği nüktedanlık bizzat CEO’sunun modern giyim kurallarından geliyor.

QP: Öncelikle kusursuz giyindiğine inandığınız bir isim söyleyebilir misiniz?

Gianluca Isaia: Babam… Her zaman çok güzel giyinirdi.

QP: Isaia giyen erkekleri Napoli ile özdeşleştirerek tanımlıyorsunuz. Bir marka ve şehir, bir erkeğin gardırobunu nasıl şekillendirebilir?

GI: Napoli’nin ruhu Isaia’nın merkezinde yer alıyor. Marka olarak yaptığımız her şey Napoli’nin zengin tarihine ve tutkulu şehir hayatına dayanıyor. Bu fikirden yola çıkarak, 1920’lerde kullandığımız üretim tekniklerini kullanmaya devam ediyoruz. O yıllarda da büyük hayranlık duyduğumuz kültüre, müziğe, yemeklere, denize, insanlara, bugün hala aynı duyguları besliyoruz ve bu bizi, kültürümüzü yaşatmak için motive ediyor.Biz sartoryal gelenekleri çağdaş bir bakış
açısıyla yorumluyoruz. Tam da bu yüzden Isaia erkeğini Napoli ile örtüştürebiliyorum. Söz konusu, kendini ifade edebilen, duygularını göstermekten çekinmeyen, olduğu kişi olmaktan memnun ve gururlu bir kimse… Haliyle trendlerin peşinden gitmek yerine, kendi stilini keşfediyor.

QP: Markanın kökleri 1920’lere uzanıyor; Enrico Isaia bir kumaş fabrikası kurarak Isaia’nın temelini atıyor. Onu tedarikçiden üretici pozisyonuna taşıyan motivasyon neydi?

GI: Napoli her zaman terzilerin ve artizanların yaşadığı bir yer oldu. 1920’li yıllarda büyük babam küçük manifaturacı dükkanını açtığında, şehrin neredeyse yarısından fazlası terzilerle dolup taşıyordu. Ve zaman içerisinde Napoli, dünyanın farklı noktalarından insanların ustalıklı dikilmiş kıyafetler satın almak için ziyaret ettiği bir yer haline geldi. Büyük babam, şehirdeki bu potansiyeli fark ettiği anda, büyüme kararı aldı ve hemen yan binadaki dükkanı da satın alarak ilk Isaia mağazasını açtı. Bu sayede 1957 yılında markanın temeli atıldı.

QP: CEO olsanız da markanın internet sitesinde deneyimlerinizi, stil önerilerinizi, seyahatlerinizi ve markaya dair bilinmeyen noktaları paylaştığınız bir blog’unuz da var.

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP:26. sayımızın 76. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.