Design Porsche Baş Tasarımcısı MICHAEL MAUER

  • 396 SHARES

“911 gibi bir spor otomobil ikonunu tasarlama ihtimali bile insanı tatmin ediyor.” Design Porsche Baş Tasarımcısı Michael Mauer

Mr. Mauer, öncelikle Style Porsche hakkında konuşalım mı? Bu ekip ne zaman kuruldu? Tasarımda grup halinde çalışmanın getirileri neler?
Style Porsche, 60’ların başında Ferdinand Alexander Porsche tarafından kuruldu. Her gün üstesinden gelmemiz beklenen zorluklarla karşılaşıyoruz ama bunlar anlaşmazlık doğurmuyor. Otomobil tasarımı özellikle çok çetrefilli bir iş olduğundan, farklı görüşlerin cereyan etmesi gayet normal.

Tasarım süreciniz nasıl işliyor?
Projelerimiz üzerinde çalışırken çok belirgin bir şemada ilerliyoruz. Düzenli işleyiş, her fazda doğru konular üzerine eğilmemize olanak sağlıyor. Bu şekilde başlangıçta oranlara konsantre olup sonrasında incelikli detayları düşünüyoruz. Ama elbette ön ve arka farlar gibi bazı bölümlerde, en başından kendimizi detaylara verdiğimiz de oluyor. Ayrıca bu unsurlar mevzubahis olduğunda, tüm aşamaların da dikkatle takip edilmesi şart.

Eminim bu soruyu daha önce de duymuşsunuzdur ama… Bugünün dijital dünyasında model yapımı veya eskiz diye bir şey kaldı mı?
Herhalde! Kullanabildiğimiz her türlü modern teknolojiyi tasarıma adapte ediyoruz fakat maket yapmadan araç tasarımının son durumunu hayal edebilmemiz halen mümkün değil. Buna ek olarak, Porsche’nin yüzey finisajındaki yüksek derecedeki titizliği, mutlaka maket model üretimi gerektiriyor.

Çalışmayı en sevdiğiniz kısım hangisi?
En çok prosesin kendisini seviyorum; bir imgenin yaratımından hayata geçip seriye girmesine kadar… Tasarımın özünü koruyarak onu geliştirmeye çalışmak bence çok heyecanlı bir görev. Ta ki o araç yola çıkana kadar hissediliyor.

Özellikle dış tasarıma yönelmenizin spesifik bir nedeni var mı?
Bir şeyleri değiştirmek için yaşıyoruz. Ve bir tasarımcının tema gözetmeksizin her alanda fikirleri var. Bu yüzden zaman içerisinde de doğal olarak bazı alanlara daha fazla yoğunlaşıyorsunuz.

Peki o zaman şöyle soralım; her şeyden evvel eğitim olarak neden araç tasarımı?
Neden mi? Çok basit: Gençken otomobillere esaslı bir merakım vardı. Haliyle otomobillere katkıda bulunabilecek ve görünümlerine karar verebilecek olmak da araç tasarımı okumamdaki belirleyici faktördü.

Tasarımını yapmaktan bilhassa zevk aldığınız bir model oldu mu?
911 gibi bir spor otomobil ikonunu tasarlama ihtimali bile insanı tatmin ediyor.

Pratiğinizin zaman içerisinde değiştiğini düşünüyor musunuz? Tasarım prensiplerinizi neler yönlendirdi?
Markalarla uluslarası ölçekte çalışmak, hiç şüphesiz müşterilerin ihtiyaçlarını çok daha iyi anlayabilmemi sağladı. Bunun kariyerim için de hayli önemli olduğuna inanıyorum.

Tarihi örgüsü çok kuvvetli olan bir markada yepyeni şeyler yaratmaya çalışmak nasıl bir duygu?
Bahsettiğiniz kesinlikle bizim en ciddi vazifelerimizden. “Porsche gözlüklerini” takıp, yeni tasarım fikirlerini değerlendirmek ve hangisinin bir sonraki adım adına en doğrusu olacağına karar vermek… Tasarım dilimizde her seferinde gelişim göstermeliyiz. İlerleme, sürekli olmalı. Ama dünyanın bildiği çizgimizi de muhafaza etmeliyiz. Dolayısıyla bir fikir eğer o anda çok modern geliyorsa, onu gelecekteki doğru ana saklıyoruz. Öte yandan markamızın kimliğini oluşturan karakteristik ögeleri hep devam ettiriyoruz, her modelde kontak sol tarafta ve devir kadranı da gösterge panelinde hep merkezde yer alıyor.

Hangi otomobili kullanıyorsunuz?
Panamera: Bana göre sportiflik ve kullanışlılığın nihai füzyonu.

İlk aldığınız otomobil hangisiydi?
Sanırım Porsche gündeminde bunun hakkında konuşmasak daha iyi olabilir. Sadece şunu söyleyebilirim, 80’lere göre beygir gücü gayet yüksek bir otomobildi.

O halde Porsche’den devam edelim; sizce koleksiyonerlerin en çok ilgisini çeken gelişmeler genelde hangileri oluyor?
Spesiyal özellikleri olan modeller… Dış görünümdeki farklılıklar veya kaput altındaki yenilikler modellerin cazibelerini artırıyor. Antiparantez, üretim sayısı da çok önemli bir rol oynuyor tabii.

Son olarak, otomotiv sektöründe bizi bekleyen otonom sürüş etkeni hakkında ne düşünüyorsunuz?
Porsche gibi bir otomobili herkes sürmek ister. Gelecekte de bu istek değişmeyecek. En azından ben buna inanmak istiyorum!