BIENNE’DE YENİLİKÇİ UZAY ÜSSÜ

  • 66 SHARES

Geçmiş, şimdi ve gelecek üçlemesini Bienne’de Omega ve Raynald Aeschlimann perspektifiyle ele alıyoruz.

QP: Beklenmedik bir soru ile başlayayım, aktif olarak sanat eseri topluyor musunuz?

RA: Evet sürekli, zaten eşim hem sanatçı hem de galeri sahibi. İkimiz de JonOne’ın çalışmalarına bayılıyoruz mesela. Sayısını yanlış hatırlamıyorsam evimizde beş JonOne var. JonOne’ı 2017’de Marakeş’te tatildeyken La Maison Rouge’da keşfettim. O zamandan beri de sıkı takipçisiyim. Onun dışında Tilt’in işlerini çok seviyorum. Seneler öncesinde almıştık eserlerinden birini; o zamanlar sokak sanatçısıydı, şimdi galerilerle çalışıyor. Öyle ki işlerinden birini almak istediğim yıllarda, kanvas üzerine asla çalışmıyordu. O yüzden beton bir duvar parçası satın almak durumunda kaldım. O koca beton üzerine olan çalışması hala evimin mutfağında duruyor. Son keşiflerimden biri de Rero. Tipografik çalışmalarıyla biliniyor daha çok. İşleri harika, bayılıyorum. Beni sanattan konuşturmaya başlarsanız susmayacağım.

QP: O zaman direkt sizi ilgilendiren bir soruyla devam ediyorum. Güne nasıl başlarsınız?

RA: Sabahın olabildiğince erken saatleri için ben günün sessiz anları diyorum. Çünkü sizinle beraber etrafınızdaki her şey de güne uyanıyor. Evimin etrafı üzüm bağlarıyla çevrili olduğu için her sabah üzüm bağlarına bakarak güne başlıyorum. 4 mevsim yaşayan bitkilerden olan üzümlerle dolu bağlar, bana yaşamın kendisini hatırlatıyor; sürekli bir döngü içerisindeler. Güçlüler, yaşamın kendisinde olduğu gibi zorlu koşullara karşı koyuyorlar. Sorunuza geri dönecek olursam, bağlara baktıktan sonra ilk işim maillerimi okumak oluyor. Dünya çapında 161 butiği olan Omega hiç uyumuyor. O yüzden ben de sürekli bağlantıda olmalıyım. Artık işinizin başında olmak için fiziksel olarak ofiste olmanız gerekmiyor. Ben de
bunu lehime kullanıp maillerimi evden okuyorum. Evin sessizliğinde konsantre oluyorum. Ardından da ofise doğru yola çıkıyorum.

QP: Omega butiklerinden bahsetmişken, pandemiden sonra ilk defa San Francisco’da yeni bir butik açıyorsunuz. Önümüzdeki senelerde 200 butiğe ulaşmayı planlıyor musunuz?

RA: Açıkçası şimdilik öyle bir planımız yok. İlk planımız 100 butikti, ardından 150’yi hedefledik. Ama şimdi ulaştığımız sayıyla global anlamda iyi bir alanı kapsıyoruz. Omega her şeyden önce müşteri merkezli bir marka, dolayısıyla nerede butik açacağımıza karar verirken müşteri kitlesinin talebi bizim için çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden San Francisco bizim için çok elzem bir lokasyondu. Üstelik orada butik açmak uzun süredir planlarımızın arasındaydı ama doğru gayrimenkulü bulmak için uzun zaman bekledik. Çünkü Chicago da dahil olmak üzere ABD’de toplamda 28 butiğimiz var. Kısacası sadece açmak için butik açmak istemedik.

QP: Önceki yıllara göre 2021 Omega için nasıl geçti?

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP No:42’nin 50. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.