SHRIMPS

  • 48 SHARES

Çocukluk lakabını günün birinde yarattığın moda markasına vermek; faux fur kavramı lüks moda lügatında yer etmemişken bu tasarımları gerçek olandan daha istenilir hale getirip ciddiyeti kırabilmek… Hannah Weiland’ın moda periferisine düşünceli olmayı aşıladığı bir gerçek.

QP: Sanat tarihi okumanızda sizi motive eden ne oldu? Bu formasyonu şu anki kariyeriniz ile nasıl ilişkilendiriyorsunuz?

Hannah Weiland: Her zaman sanata yakın olmayı ve sergileri keşfetmeyi sevmişimdir. Bunun nedenleri arasında büyürken ailemin sanatla ilgili olması da vardır elbette. En nihayetinde bugün sanat benim için hem kişisel hem profesyonel anlamda önemli bir ilham kaynağı.

QP: Shrimps’i kurmaya nasıl karar verdiniz? Diğer markaların gözden kaçırdığı ama sizin tasarımlarınızla doldurmak istediğiniz boşluk neydi?

HW: Çok iyi kalitede sahte kürk üreten bir fabrika keşfetmiştim ve o gün karşıma çıkan materyal her zaman hayalini kurduğum tasarımları yapmak için bana yön verdi. Şüphesiz bu fırsatı kullandım. O zamanlarda hiçbir marka yüksek kalitede, yani lüks diyebileceğimiz sahte kürkler üretmiyordu.

QP: Bu sayımız düşünceli olmak teması üzerinden ilerliyor. Shrimps ise düşünceli olmaya tasarımlarında gerçek kürk kullanmayarak değinen bir marka. Düşünceli olmak sizin için ne anlama geliyor?

HW: Bence düşünceli olmak, başkaları üzerindeki etkinizi günlük bazda küçük yöntemler ile göz önünde bulundurmak ve dünya üzerindeki etkinizi ise geniş bir perspektifte hesaba katmak demek.

QP: Markanız altında ilk tasarladığınız ve sizi tanınır hale getiren tasarımınızı hatırlıyor musunuz?

HW: İlk tasarımım uçlarında çizgiler olan bir faux kürktü. Sadece birkaç tane üretmiştim. Ve her şey Laura Bailey’nin o kürklerden birini Londra Moda Haftası’nda giydiğinde, Natalie Massanet’nin kürkün nereden olduğunu öğrenmek için Bailey’in peşinden koşmasıyla başladı.

QP: Shrimps’in tasarımları renklerle dolup taşıyor. Sizin en sevdiğiniz renk hangisi?

HW: Başlı başına her rengi seviyorum ama özellikle pembe-kırmızı ve sarı-lila eşlemelerini çok sevdiğimi belirtebilirim.

QP: Sahte kürk paltolarınız haricinde Shrimps’in çanta tasarımları da şuanda bestseller. “It bag” yaratmanın ideal formülü nedir?

HW: Antonia bag’i düşünerek cevap verecek olursam, örneğin o çantayı insanların mücevherlerinin devamı gibi taşıdığını, onlar gibi koruduğunu hayal ederek tasarladım. Açıkçası özgün bir tasarıma sahip olduğu için de kısa sürede herkesin ilgisini çekebildi.

QP: Konu estetik olduğunda kimler sizi heyecanlandırıyor?

HW: Molly Goddard ve Ashley Williams, diğer kreatif endüstrilerden ise Matilda Goad ve Luke Edward Hall’ın işlerini çok seviyorum.