‘SCANDI STYLE’

  • 100 SHARES

Cool İskandinav, kendine özgü tasarım anlayışıyla artık moda sektörünün uluslararası oyun kurucuları arasında.

Yazı: Aslin Kumdagezer

Kabul edelim, son birkaç yılda oldukça değişen Danimarka, kısa zamana kadar adını pek de sık duymadığımız Nordik ülkeleri listesindeydi. Adını duyurmaya başlar başlamaz politik ve sosyal çerçevede ne denli bir ileri medeniyet numunesi olduğunu uluslararası strüktürde kabul ettirdi. Sosyal sağlık hizmetlerinden hem anneye hem babaya verilen uzun doğum iznine, sürdürülebilirlik konusunda hemen hemen her sektördeki örnek girişimlerinden milenial’ların fomo’sunu hygge ile değiştirmesine kadar Danimarka, son yılların en popüler kültürlerinden biri haline geliverdi.

Popülerlikteki Nirvana mertebesine ise nevi şahsına münhasır moda sektörünü, uluslararası büyük oyuncuların arasına taşımasıyla ulaştı. Örneğin, geçtiğimiz Kopenhag Moda Haftası, moda stratosferini en çok heyecanlandıran organizasyonlardan biri olarak kayıtlara geçti.

Ülkenin meşhur moda influencer’ları Pernille Teisbaek ve yakın arkadaşı Rika Magazine’in moda direktörü Alexandra Carl, Kopenhag’ın moda dünyasında yerini bulması için gerekli yerli pazarlama gücünü kullanıyor. Öyle ki Leandra Medine ve Man Repeller ekibi, New York’tan Kopenhag’a taşınıyor. Yanlış anlamayın Kopenhag Moda Haftası, Nordik sınırları dahilinde her daim popüler griege (bej ve grinin karışımı renk) tonlarındaki bol kesimleri ve başını Acne Studios, Won Hundred ve Samsøe & Samsøe’nin çektiği stil kadranıyla sakin etkisini Kuzey’de yıllardır sürdürüyor. Zira Pheobe Philo’nun moda sektöründen elini eteğini çektiği bu kıtlık anında, Philophile estetiğini aratmayan tasarımlar ve Kuzey’in griliğine ters köşe pastel tonlar sadece Kuzey’de değil dünyanın diğer moda başkentlerinde de ilgi görüyor. Kopenhag Moda Haftası global markaların satın alma direktörlerini front row’unda ağırlamaya başlıyor. Haliyle birçok Danimarkalı marka, alışveriş listelerinize ekleniyor. Yazının devamında boy gösterecek isimleri yakın takipteyseniz bu yolda devam etmenizi; eğer yeni tanışıyorsanız en kısa zamanda mercek altına almanızı tavsiye ederiz.

Yazının devamını QP Women No:3’de 60. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.