SARA BATTAGLIA

  • 88 SHARES

Slim Aarons, kariyerini “ ilgi çekici insanları ilgi çekici şeyler yaparken ilgi çekici yerlerde fotoğraflayabilmek” diye özetliyor. Sara Battaglia ise bunu moda sektörüne uyarlıyor.

QPW: Sara, bu sabah nasıl uyandınız?

Sara Battaglia: Uyandığım gibi kahve demledim. Kahvenin hazır olmasını beklerken klasik müzik açtım ve sabahın tadını çıkardım.

QPW: QP Women’ın bu sayısı çocukluk üzerine odaklanıyor. Siz çocukluğunuzu nasıl hatırlıyorsunuz?

SB: Her ne kadar çok utangaç bir çocuk olsam da çocukluk anılarım oldukça renkli hatıralardan oluşuyor. Bu arada hala çok utangaç bir insanım.

QPW: Aslında sanatla ve kültürel etkinliklerle içli dışlı bir ailede büyüdünüz. Utangaçlığı bir kenara bırakırsak bu durum sizi nasıl etkiledi?

SB: Deyim yerindeyse taze boya kokuları ve heykellerin arasında büyüdüm. Evde ailece geçirdiğimiz her gün birbirinden farklıydı. Haliyle bu kadar aktif bir aile içerisine doğunca ben de etrafımda olan bitenden etkilendim. Erken yaşta çizim yapmaya başladım, hatta okuma yazmayı öğrenmeden önce çizim konusundaki yeteneğim gelişmişti. Böyle bir atmosferde büyüyünce sanatla bu kadar yakın ilişki içerisinde olmak benim için çok normalleşti.

QPW: İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyon sunumunuz sırasında, “Sabah erken saatlerde cappuccino almaya gidiyor olsanız bile şık görünmelisiniz” diyorsunuz. Bu cümleyi kurarken, nasıl bir kadın tahayyül ediyorsunuz?

SB: Markayı kurarken, kadınların güzel giyinmek için özel bir okazyon aramamaları gerektiği fikrine inandım. Bu yüzden bu kadın, kendini her gün iyi hissetmenin peşinde; haliyle her nereye gidiyor olursa olsun, güzel giyiniyor. Yarattığımız bu kadının güzel giyinme güdüsü, doğuştan sahip olduğu bir yetenek.

QPW: Aynı koleksiyondan bahsederken, laf lafı açıyor ve siz Slim Aarons’a ait fotoğraflardan birinde yaşamak istediğinizi söylüyorsunuz…

SB: Evet, çünkü Slim Aarons’un işlerine dahil olan her şey mükemmel, capcanlı ve güzel görünüyor. “Mens sana in corpore sano” (sağlıklı zihin sağlıklı vücutta bulunur) deyişi, sanki bu fotoğraflar için söylenmiş gibi, üstelik bu fotoğraflardaki kadınlar hiçbir abartıya kaçmadan, muhteşem giyiniyorlar.

QPW: Peki bu kadının gerçek hayattaki yansıması kim olabilir?

SB: Ben, arkadaşlarım, modayı seven kadınlar, herkes.

QPW: Her ne kadar tasarım dünyasına, kadınlar için en önemli aksesuar olduğuna inandığınız çantalarla giriş yapmış olsanız da, ilerleyen sezonlarda hazır giyim de işin içine girdi. Bu geçişin sebebi neydi?

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:3’ün 33. sayfasına davet ediyoruz.