ROSH MAHTANI

  • 90 SHARES

Edebiyat ve mücevherat diyalog kurabilir. Ama Rosh Mahtani, 2012’de kurduğu markası Alighieri’de tasarımlarını özellikle Dante bazında kurguluyor.

QP Women: Bu aralar ne üstünde çalışıyorsunuz? Tipik bir gününüz nasıl geçiyor?

Rosh Mahtani: Üzerinde çalıştığım ve beni heyecanlandıran birkaç iş birliği var. Ayrıca lanse etmek için sabırsızlandığım farklı ürün segmentleri de yakın zamanda markanın bünyesine eklenecek. Alighieri stüdyosu için, tipik bir gün diyebileceğim bir durum yok; her gün birbirinden farklı geçiyor. Toplantıdan toplantıya koşuştururken arada kalan zamanda yeni koleksiyon için tasarımlar yapıyor; yeni stokçularımız ile toplu satışları organize ediyor veya lookbook çekimlerine katılabiliyorum. Markanın beraberinde getirdiği bu çeşitliliği de epey seviyorum.

QPW: Tasarım konusuna değinmişken, en son neyin size ilham verdiğini ve onu çizimlerinize aktardığınızı hatırlıyor musunuz?

RM: En son koleksiyonum “No More Tears” için su ve göz yaşının katartik rolünü keşfetmek istedim. Dante’nin İlahi Komedya’sındaki Montefeltro karakteri ve tek gözyaşı damlası “lacrimetta”dan ilham aldım. Serinin, Araf bölümünde beşinci kıtada geçen bu anı gözümde canlandırırken, aklımda Batı Avusturalya’daki pembe tuz gölleri vardı.

QPW: E-ticaret sektöründe çalışırken mücevher tasarımcısı olmaya nasıl karar verdiniz?

RM: Her zaman mücevherlere ilgi duymuşumdur. Pazarları dolaşıp, eşi olmayan küçük incik boncukları toplamayı hala bir terapi yöntemi olarak kullanıyorum. Üniversiteden mezun olduğumda da İlahi Komedya benim için büyük bir ilham kaynağı olmuştu ve aynı dönemde tam zamanlı çalışırken geceleri tasarım yapmaya başlamıştım. Dolayısıyla Alighieri’nin fikir noktasından kuruluş aşamasına geçmesi organik bir şekilde gerçekleşti. İlk etapta balmumu üzerinde oymacılık dersleri alırken,
bu zanaatin benim için yeni bir dil yaratma yöntemi olduğunu hissettim. Ve o zamandan beri İlahi Komedya ile hikaye ile aramda derin bir bağ olduğunu hissediyorum. Hayatımda zor bir dönemden geçerken bu kitap hep huzurlu hissetmeme yardımcı oldu. Bu hissiyat gördüğünüz üzere beni Dante’nin her şiiri için bir mücevher tasarımı yapmaya dahi itti.

QPW: Kitaptan bir alıntı yapmanızı istesek hangi pasajdan seçerdiniz?

RM: Kesinlikle açılış cümlesini seçerim: Nel mezzo del cammin di nostra vita, mi ritrovai per una selva oscura che la via diritta era smarrita. [Hayat yolculuğumuzun ortasında birden kendimi karanlık ormanda kaybolmuş buldum, doğru yol görünmez olmuştu.]

QPW: Bu sayımızın teması çocukluk olduğu için, Zambiya’da geçen çocukluğunuzla ilgili ilk anınızı da sormak istiyoruz.

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:3’ün 189. sayfasına davet ediyoruz.