RAY EAMES

  • 93 SHARES

Bana en çok ilham veren kadın tasarımcıyı düşündüğümde aklıma gelen ilk isim, ne yazık ki tarih boyunca tek başına telaffuz edilmemekten muzdarip.

Yazı: Aylin Çınarlı

Charles ve Ray Eames isimleri, hala pek çok kişi için bir karı-kocadan ziyade, bir erkek kardeş ilişkisini çağrıştırıyor. Hem hayat hem de iş ortakları olan çiftin tasarımları ise sadece Amerikan tarihinde belirleyici rol oynamakla kalmadı, evrensel bir estetik anlayışının oluşmasına da katkıda bulundu ve hala bulunmaya devam ediyor.

Çift, 20’nci yüzyılın en ikonik sandalyelerini tasarlamalarıyla biliniyor. İmza attıkları tüm mobilya tasarımları ve mimari projeleri Amerikan tasarım anlayışını şekillendirirken, modernizmin sembolü haline gelmeleri de haliyle uzun sürmüyor. Bugün Eames imzalı sandalyeler, tasarım tarihinde sadece bir stili betimlemekle kalmıyor, aynı zamanda bir döneme de ismini veriyor.

Eames tasarımlarında belirleyici olan, hepsinin bir felsefeyi içlerinde barındırmaları. Bana ilginç gelen şey ise, tasarımın fikir aşamasındaki kompleksliğiyle çıkan ürünün sadeliği arasındaki tezat. Endüstriyel üretimle düşük maliyetli ama kaliteli tasarımları yaygınlaştırma becerisi. Savaş sonrası dönemde modern toplumun ideolojik ve sosyal değişimlerini temsil edecek mobilyalar tasarlamaya çalışmak olağanüstü bir şey. Amaç ise dünyaya farklı bakabilmek, inovatif fikir, form, materyal ve üretim tekniklerini deneyimleyip limitleri zorlamaktı.

Yazının devamını QP Women No:3’de 110. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.