L’ESCAPADE DARLING

  • 48 SHARES

Rota uzak ya da yakın olsun, araştırmalar seyahatte hafta sonu kaçamaklarına daha meyilli olduğumuzu gösteriyor. Söz konusu birkaç günlük kaçamaklar olduğunda, bulunduğunuz şehrin çevre güzergahlarını tercih etmek kaçınılmaz. Ancak, hazırladığımız listeyi sadece uzun bir hafta sonuna sığdırmaktan imtina ederseniz, sizi anlayışla karşılarız.

Yazı: Aslin Kumdagezer

LE BARN PARİS 2017’deki bir yazı dizisinde Condé Nast Traveller, bir sonraki tatilinizi bir çiftlikte geçirmenizi öneriyordu. Neden olmasın? Paris yakınlarındaysanız geçtiğimiz yaz açılan Le Barn, size gereken fırsatı sunuyor. Le Barn, ünlü otelci Edouard Daehn’le Paris ve New York arasında gidip gelen mimar Antoine Ricardou’nun ortaklığı sonucunda, La Cense harasında kapılarını açtı. Montparnasse Garı’ndan bineceğiniz bir trenle sadece 30 dakika sürecek yolculuğunuz sonunda, göl kenarındaki bu şık otele varabilirsiniz. Dört mevsim ayrı güzel olan çiftlikte, özellikle ilkbaharı tercih etmenizi öneririz. Zira olabildiğince doğada vakit geçirmek ve at binmeye meraklıysanız bu muhteşem varlıklarla haşır neşir olmak isteyeceksiniz.

DAYLESFORD LONDRA Avrupa’nın çıkış noktasındaki Brexit adasının mensubu olmak, hafta sonunu, tüm yaz sezonunu, mümkünse sonbaharın bir kısmını ve tercihen noel ve yeni yılı şehre yakın çiftliğinizde geçirme hevesinizin tükenmeyişiyle doğrudan bağlantılı. Hem de ucundan köşesinden aristokrasiye dokunabilmek hevesindeyseniz, hedefiniz Gloucestershire’daki Daylesford olsun. Bu çiftlik otel, İngiltere kırsalının orijinal mimarisini, mutfağını, dekorasyonunu, kokusunu, tadını ve sohbetini konuklarına sunuyor. 1975’ten bu yana misafirlerini ağırlayan otel, Londra’nın merkezine açtığı restoranı sayesinde de, şehirden uzaklaşamayacakların ayağına gidiyor.

IMANI COUNTRY HOUSE LİZBON Lizbon’dan bir saat doğuya doğru gittiğinizde, kırsal tatillerin en havalı opsiyonlarından biri sizi bekliyor olacak. Sadece 7 misafir evi olan Imani Country House, olur da çiftlik hayatına tarihi bir geziyle ara vermek isterseniz, Unesco Dünya Mirası şehirlerinden Evora’ya da 10 dakikalık araba mesafesinde konuşlanıyor. Rustik-şık akımını ilginç antika seçimleriyle tamamlayan otelin lobisinde sizi, 1867 tarihli Hornung & Møller bir piyano karşılıyor. Yuvarlak havuza doğru gitmek istediğinizde vintage neon tabelalar yolu gösteriyor. Selfie için harika görüntülere sahip olduğunu anlamışsınızdır elbette…

LEVANTINE HILL ESTATE MELBOURNE Bu paragrafa, ekvator çizgisinin güney tarafında bulunduğunuzu varsayarak devam edelim. Senaryoya, Melbourne’a hali hazırda planladığınız seyahatinizin bir uzantısı bahanesiyle ya da jet-set hayatınızda sıradan bir hareket olarak jetinize atlayıp kıta değiştirerek katılabilirsiniz. Her halükarda, yolunuzu Victoria’nın meşhur şarap kırsallarına düşürmenizi hararetle öneriyoruz. Levantine Hill Estate’de 15 bin dolarlık bir oda kiralayıp, şahsi uşağınızla size tahsis edilen Mercedes-Benz bir sonraki emrinizi beklerken, panoramik manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

BABYLONSTOREN CAPE TOWN Cape Town’ın 53 kilometre kuzey batısında, 200 hektarlık alana konuşlanan 300 yaşında bir gayrimenkul var. 1690’da kurulan Babylonstoren, kurulduğu yılda, Hindistan’a gidecek gemilerin müstakbel yolcularını ağırlıyordu. 7 kulübe ve 6 süiti olan bu otel, 2015’in sonunda bünyesine 9 süit daha ekledi. Minimalizmi kelimenin tam ve doğru anlamıyla kullanan dekorasyonu, Babylonstoren’e el atmadan önce dergi editörlüğü yapan Karen Roos’a ait. Bu noktada belirtelim eğer danışmak için bir resepsiyon ararsanız bulamayacaksınız. Sorularınız için genelde tişörtlü ve haki kıyafetli gezen personeli bulmayı deneyin.

COLLECTIVE GOVERN ISLANDS NEW YORK Herkese göre dakikliğiyle meşhur New York, söz konusu kırsal kaçamaklar olunca anında yaratıcı bir çözüm bulabilen bir şehir. Manhattan’a sekiz, Brooklyn iskelesine beş dakikalık bir vapur yolculuğundan sonra varacağınız Govern Island bölgesinde yer alan Collective Govern Island, 29 hektara konuşlandırdığı oteliyle, New York şehri ve karmaşasını sadece manzaranızda bırakıyor. Bu noktada Collective Govern Islands, Glamping (glamorous camping), kamp hayatının tüm bileşenlerini gümüş bir tepside, her sabah değiştirilen çarşaf ve anında sıcak su temin eden duş lüksüyle tatmanızı sağlıyor.

Fotoğraf kredisi: Paul McCartney ve eşi Linda, çocukları Heather, Stella ve Mary ile Rye’da (East Sussex, 4 Nisan 1976). Fotoğraf: David Montgomery.