EUPHORIA

  • 22 SHARES

“No makeup makeup” kavramının yıllardır baskı kurduğu kozmetik sektörünün yeni çağı.

Yazı Aslı Abbasoğlu

Artık satırlara dökmek istediğimiz pek çok konuda işin ucu öyle ya da böyle yeni nesle dokunuyor. Bu, yeni jenerasyonun daha güçlü, etkileyici ve korkusuz adımlar atabilmesinden olsa gerek. Malum, bu jenerasyon kendilerini dünyaya getiren ebeveynlerini de dahil edeceğimiz bir grup içerisinde, farkındalığı oldukça yüksek bir nesil olarak karşımızda. Baskı altında yetişmemenin verdiği özgüvenle korkup kaçmak yerine tartışmayı seviyorlar. Önceki jenerasyonların onlara bıraktığı çevre kirliliği, iklim değişikliği ve zorlaşan ekonomik şartlar gibi sorumsuzluklara karşı bir tepki olarak cesurlar.

Ne koşulda olursa olsun büyüklerine saygılı olan, asla ses çıkartmayan bir üst jenerasyonun aksine Gen-Z, bireysel ifade özgürlüğüne değer veriyor. Belki de bu sesli konuşma biçiminin temelinde dijitalleşen dünya ve sosyal medya kanalları yatıyor. Bu yüzden daha yaratıcı ve bireysel olabilmeyi başarıyorlar. Tabii bu dijitalleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri tartışmaya açık bir konu; bir nevi odadaki fil!

İşe pozitif bir perspektiften baktığımızda, yeni jenerasyonun bana kattığı birçok şey olduğunu söyleyebilirim. Açık sözlülükleri bana ilham veriyor. Bize öğretilenin tam tersi şekilde, kendilerini savunmaktan, özgürce ifade etmekten ve bunun doğuracağı sonuçlardan çekinmiyorlar. Şu an karşımızda, kendini ifade etme biçimi olarak 90’ların makyaj trendlerini maksimalist bir tavırla günlük hayatına entegre eden bir güruh var.

90’ları deneyimlememiş olan yeni jenerasyonlar, özellikle o dönemin estetiğine ilgi duyuyor. Dönemi ucundan bile yakalamış olsalar o yıllarda kimsenin aslında öyle görünmediğini bilirlerdi; ama olsun. Bu merakla birlikte gelen aksiyon, güzel sonuçlar doğuruyor.

O sıralar dünya üzerinde sadece 3-5 kişi güzel görünüyordu sanırım, kalanımızın aşırı alınmış kaşları veya tuhaf bir saç kesimi vardı. Eskinin bu kadar çekici olmasının asıl nedeni iletişimin bugünkü gibi olmaması. İnsanın kendine bakış açısı bile değişikti. Bu yüzden o dönemde popüler olan öğeler günümüze taşındığında değişiyor, yapaylaşıyor. Eski trendlerin bu şekilde doğallıklarını kaybetmelerini seviyorum, ileride alacakları hal eskiye göre çok daha ilham verici olacak.

Yazının devamını QP Women No:4’de 152. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.