CİLT PRENSİPLERİYLE ENSTİTÜ YAKLAŞIMI

  • 83 SHARES

Cilt bakımında esas olanın doğru ürünü bulmak olduğunu hatırlatan bir seanstan notlar.

2019 yılında 532 milyar dolara ulaşan güzellik endüstrisinde, insanın kendi için doğru ürünleri ve akabinde doğru ritüeli bulması o kadar zor ki! Markalar bir yandan, cilt birincil önem taşıyor derken, bir yandan 90’lardan ilhamla en simli farları, en fosforlu renkli rujları piyasaya sürmeye devam ediyor. Herkesin kafası karışık, birbiriyle çelişen ürünleri pazarlama pahasına tüm markalar bu milyar dolarlık pastadan aslan payını almak istiyor.

Bu noktada bir güzellik editörünün görev tanımı, yeni çıkan yüzlerce üründen gerekli filtrelemeyi yaparak en iyi yorumlara ve sonuçlara sahip ürünleri sayfalar boyunca tanıtmak olarak güncelleniyor.

Ama bu metin bir güzellik editörünün kaleminden çıkma değil. Daha ziyade, güzellik ve bakım mevzularına her kadın kadar kafa yoran birinin, klasik bir cilt bakımında yaşadığı aydınlanma ve buna bağlı olarak doğan paylaşma isteği olarak özetlenebilir. Çıkış noktası ise cilt bakımında Aura Chaké ürünlerini uygulayan yeni bir klinikte, test sürüşüne çıkma fikri…

Aura Chaké, güzellik endüstrisinin bir obsesyona dönüşmediği, insanların bir ruj için markaların önünde sıraya girmediği 1986 yılında Gisèle Zemmour tarafından kurulan bir Fransız dermokozmetik markası. 2019’a gelene kadar çoktan rüştünü ispat etmiş olması, yazarı marka hakkında uzun açıklamalar yapmaktan kurtarıyor. Zemmour vizyoner bir kadın, 80’lerde Paris St. Germain-de-Prés’de ilk güzellik enstitülerinden birini açanlardan… Bu sebeple Aura Chaké, ismindeki enstitü ekini ziyadesiyle hak ediyor. Enstitünün 6’ncı yıldönümünde ise Zemmour, toplam 20 senelik tecrübesini markalaştıran sektördeki ilk kadın figürlerden biri haline geliyor.

Zemmour, anti-aging’i sadece ürün skalası olarak değil, cilde uzun dönemli bir yaklaşım olarak değerlendiriyor. Zamanın üstesinden gelmeyi formüle etme temel prensibiyle hareket eden marka, cildin kendisini yenileme gücünü tetikleyecek ürünleriyle biliniyor. Buna karşılık Aura Chaké ürünleriyle yapılan bir cilt bakımını uzun bir tadım menüsüne benzetmek yanlış olmaz. Zira bir saatten daha fazla süren bu süreçte, cilt gerçek anlamda birincil önem taşıyor.

Yazının devamını QP Women No:4’de 28. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.