BOTANİK PRATİKLER

  • 90 SHARES

Floransa’da bir manastırdan çıkma bitkisel potpuriler

Evveliyatı 13’üncü yüzyıla dayanan bir marka Santa Maria Novella. İtalya’da bir zamanlar “Chiesa di Santa Maria delle Vigne” ismiyle bilinen manastıra Dominikan keşişlerin yerleşmesiyle birlikte bugünkü kozmetik devinin ilk temelleri atılıyor. Manastırın bahçesinde, yine manastırın revirinde kullanılmak üzere yetiştirilen şifalı bitki ve otlarla oluşturulan karışımlar, keşişler tarafından genelde kimsesizleri iyileştirmek ve özellikle Büyük Veba döneminde hastalığa çare olmak için kullanılıyor. Öyle ki, gül suyu tam da bu dönemde vebaya çare olmak için keşfedilen Santa Maria Novella çıkışlı bir ürün. 1381 yılında ilk kez satışa sunulan bu aromatik su, salgın döneminde bir dezenfektan olarak kullanılıyor. Nitekim o dönemden gelen belgeler, tam adıyla Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella’nın tarihte bilinen en eski eczanelerden olduğunun bir nevi kanıtı oluyor.

16’ncı yüzyıla dair değinilmesi gereken noktada ise hikayeye Caterina de’ Medici dahil oluyor. II. Henri ile izdivacı sonucunda Fransa’ya yerleşse de, Floransa’yla bağlarını bir parfüm aracılığıyla korumak isteyen de’ Medici, seçimini Dominikan keşişlerinin burunlarına bırakıyor. Keşişler, o dönemde parfümlerde baz olarak kullanılan zeytinyağı ve sirkenin aksine, alkol kullanmayı akıl ederek olfaktif endüstrinin geleceği için bu en temel buluşu gerçekleştiriyorlar.

“Acqua della Regina” ismiyle bilinen bergamot içerikli esans, tahmin edeceğiniz üzere bugün hala -küçük bir isim değişikliğiyle- en çok satanlar listesinde. De Medici sayesinde kazanılan popülariteyle genişleyen simya
atölyesi ve ecza dükkanı, gitgide manastır tekelinden ayrışıp, bağımsız bir işletme olma yolunda ilerlerken, odak noktası hasta evsizleri iyileştirmekten çıkıyor. Yüzyılın sonunda halka açılan eczane, ticari amaçlı üretime ağırlık verme işini o kadar hızlı benimsiyor ki eczane titrinin önüne parfümeriyi koyarak, önceliklerini isminden belli ediyor.

Yazının devamını QP Women No:3’de 166. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.