90’LAR STATÜSÜ

  • 95 SHARES

Valentina Bezuhanova, Sabina Gyosheva, Denitsa Bumbarova. Bu isimler ilk duyduğunuzda tanıdık gelmese de, misyonları önemli: 90’lar estetiğini aksesuar özelinde günümüze getirmek. Malumunuz, kendileri BY FAR’ın kurucuları.

QP Women: Yeni sayımızın teması çocukluk. Moda denildiğinde kafanızda çocukluğunuza dair beliren imajlar neler?

BY FAR: Çocukluğumuz Bulgaristan’ın komünizm döneminde geçti. Çoğu şeyi ülkede bulmayı geçtik satın almanın bile yasak olduğu bir dönemdi. Bu yüzden insanlar yaratıcılıklarını stilleri aracılığıyla çok farklı şekillerde ifade ediyordu. Jean giymek bir statü sembolü olarak kabul ediliyordu. Aksesuar özelinde ise insanların kaliteli tasarım ve materyale karşı nasıl ilgili oldukları, bir trendden ise stil sahibi olmaya bağlılıkları aklımıza geliyor.

QPW: BY FAR’ı kurmadan önce hangi işle uğraşıyordunuz? Markayı kurmanız için temel motivasyonunuz ne oldu?

BF: Markadan önce moda sektöründe hiçbir tecrübemiz yoktu. Ailemizin güneş enerjisi şirketinde çalışıyorduk. Markayı, modern kadınlar için rahat ama aynı zamanda stil sahibi ve çok amaçlı tasarımlar yaratma fikriyle kurduk. İtalyan deri ve ipeğine olan ilgimiz sayesinde tasarladığımız her şeyin gerçek anlamda bizi yansıttığını düşünüyoruz. Bu işi gerçekten çok severek yapıyoruz.

QPW: Yakın arkadaşlar ve kardeşler olarak birlikte çalışmak nasıl bir duygu? Bu kadar yakın ilişkiler iş hayatında probleme yol açıyor mu?

BF: Hepimizin temel amacı BY FAR’ı gün geçtikçe daha başarılı hale getirmek olduğu için birbirimize devamlı ilham verip aynı zamanda birbirimizi sorgulamaya da itiyoruz, bu dengeyi oturttuğumuz için birlikte çalışmak bir külfetten ziyade bizim için bir zevk.

QPW: İş bölümünü nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Marka içinde üçünüzün de spesifik rolleri mi var?

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:3’ün 48. sayfasına davet ediyoruz.