TURUNÇGİL KÜLLİYATI

  • 346 SHARES

Taschen yayınlarından XXL formatıyla yeni çıkan “J.C Volkamer The Book of Citrus Fruits”, kışın en soğuk günlerinde bir kitap aracılığıyla C vitamini deponuzu doldurma görevini üstleniyor.

Turunçgil familyasına ait 170 farklı meyve olduğunu biliyor muydunuz? Taschen yayınlarından XXL boyutuyla yeni çıkan 384 sayfalık “J.C Volkamer The Book of Citrus Fruits”, turunçgillere dair ilk araştırmayı üstlenen Nürnbergli tüccar J.C Volkamer’in obsesyonunun kitap haline dönüştürülmüş şekli olarak özetlenebilir. 18. yüzyılda Orta Avrupa’da hala egzotik kabul edilen turunçgilleri bahçesinde yetiştirmekle kalmayıp, sanatçılara bu meyveleri bakır levhalara sürrealist bir perspektifte çizdiren Volkamer, bu 256 eseri iki ciltlik bir formatta yayınlıyor.

Turunçgillere ait detaylı bir bakım rehberini de içeren, ilk kez 1708 yılında basılan kitabın Taschen edisyonunun yazarlığını ise sanat tarihçisi Iris Lauterbach üstleniyor. Volkamer’in eserlerine dair detaylı bir analizi içinde barındıran kitabın numaralı ilk 5.000 kopyasından birine sahip olmak içinse hızlı davranmanız gerekiyor.