VESPA ELEKTRİFİKASYONU

  • 78 SHARES

Elektrikli güç rezervleri Vespa için de aktive oluyor. İki sene önce üretileceği duyurulan “Vespa Elettrica”, Ekim ayı başında satışa sunulmadan önce modelle ilgili bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz.

Geçtiğimiz sene Milano Motosiklet Fuarı’nda tanıtılan Vespa Elettrica, Ekim ayı itibariyle sınırlı sayıda üretimiyle Avrupa piyasasında satılmaya başlıyor. Bir kez şarj edildikten sonra 100 km boyunca durmaksızın yol kat edebilen markaya ait ilk elektrikli motorun bataryasının dolması ise dört saati buluyor. Ortalama 10 yıllık bir pil ömrü sunan scooter, 50-70 bin kilometreye yakın bir yol yapabilecek.

Üretiminin markaya ait diğer modellerde olduğu gibi Pisa’daki Pontedera bölgesinde yapılacağı araç 30 kilometrede hızını sabitleme, sensör sistemi ile yaya ve araçları tespit etme ve farklı güzergahlar önerme gibi yapay zeka sistemlerini de barındırmakta. 50cc gücündeki model, multimedya sistemiyle akıllı telefonlar ile senkronize olarak kullanım kolaylığı sunuyor. Ve Vespa, ailenin bu yeni üyesini “markanın değerlerini taşıyan, geleceğin hareket kabiliyeti” şeklinde özetliyor.