SANAT VE KOLEKSİYONER KORELASYONU

  • 151 SHARES

Dijital platformlardaki değişim ile artırılmış gerçeklik kavramı bir araya gelince sahip olmak istediğiniz sanat eserlerinin evinizin hangi köşesinde konumlanacağına yapay bir şekilde karar verebiliyorsunuz.

Akıllı telefon ya da bilgisayar ekranlarıyla olan etkileşimimiz günden güne arterken teknolojinin vadettiği uygulamalar sayesinde eski rutin hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda evde kalmanın ve sosyal izolasyonun pandemi krizi ile mücadele konusunda ne kadar elzem bir nokta olduğunu kavradığımız günümüz şartlarında dijitalleşmenin farklı alanlardaki değişimlerine tanıklık ediyoruz. Böylece somut ve soyut kavramları arasında kurgusal bir bağ kuran sanal gerçeklik, dönemin sunduğu izolasyon kuralını farklı bir seviyeye çıkarıyor. Bu duruma verebileceğimiz en güncel örneklerden biri de Sebastian Errazuriz tarafından kurulan ALL-SHOW platformu.

Sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanarak koleksiyonerlere farklı bir deneyim sunma amacıyla oluşturulan web sitesi sayesinde farklı disiplinlere ait sanat çalışmalarını inceleyebiliyorsunuz. Fiziken elinizde tutamadığınız bir objeyi suni bir şekilde de olsa yaşam alanınıza dahil edebildiğin teknoloji ile birlikte koleksiyonunuza eklemek istediğiniz çalışmaları satın almadan evinizdeki yerine karar verebiliyorsunuz. Zira sahip olmak istediğiniz eser için evinizde uygun bir köşe bulduysanız, sanatçı ile iletişime geçebiliyorsunuz.