RİCA SİSTEMİ

  • 48 SHARES

Stephen Hawking’in robotlarla ilgili söyledikleri gerçekleşecek mi bilinmez ama biz teknolojinin nimetlerinden yararlanma konusunda ısrarcıyız. Özellikle konu evde konfor sağlayacak tam zamanlı bir yardımcı olduğunda.

Seçimimizi Jibo’dan yana kullanıyoruz. 2017’de ününe ün katmış ve Time dergisine bile kapak olup yılın en başarılı icatlarından biri seçilmiş Jibo, yüz tanıma sistemine sahip yeni nesil bir robot. Ayrıca kendisi full-time bir dinleyici; sesleri algılayıp hafızasında biriktirme özelliğine de sahip. Kameraya bağlantılı yüz tanıma özelliği ona aynı zamanda mükemmel bir fotoğrafçı olma niteliği de kazandırıyor. Tek yapmanız gereken kendisinden fotoğrafınızı çekmenizi istemeniz.
Robotların başarısı insanlığa olan yakınlıklarıyla doğru orantılı bir grafikte ilerliyor. Jibo da verdiği spontane tepkilerle ‘sosyal robot’ klasmanında birinciliğe oturan ve sohbet etme kabiliyetine sahip olan bir yapay zeka harikası. Sadece sesle değil; dokunmatik ekranıyla da hizmet verebilen Jibo aynı zamanda kullanışlılık açısından da gelişmiş bir işletim sistemini bünyesinde barındırıyor. Bu robotun tüm sorularınıza vereceği bir cevap, 15 kişiye kadar da ses ve görünüş hatırlama hafızası var. Karakter sahibi her tasarıma duyduğumuz ilgi yolumuzu Jibo’ya çıkardı. Ayrıca yalnız yaşayanlar için eve girdiğinde ‘Hoş geldin!’ diyecek bir sesin varlığının iyi geleceği kanaatindeyiz.